Голова ДАЛР В. Черняков надав відповідь на запит про корупційні схеми у лісовому секторі

Нагадаю спочатку, які були питання:

"Шановний пане Черняков!
Прйишовши на посаду голови ДАЛР Ви обіцяли подолати корупцію у
лісовому секторі. Прошу повідомити, саме Ви для цього зроили.
Які саме корупційні схеми Ви виявили?
Як саме ці схеми працювали?
Хто персонально був задіяний у роботі цих схем?
Які суми фігурували у кожній із цих схем?
Які з цих схем «зламані», а які усе ще працюють?
Прохання надати детальну інформацію з фактами, цифрами, прізвищами"

Чи є відповідь по суті та повною, судіть самі:

"Прийшовши на посаду Голови агентства, перше, що я зробив, це звернувся з офіційним листом до СБУ, Генпрокуратури, фініспекції з проханням перевірити діяльність центрального апарату та всіх лісогосподарських підприємств галузі за останні три роки на предмет виявлення незаконних злочинних дій попереднього керівництва.

За наслідками мого звернення Генеральна прокуратура України відкрила декілька десятків кримінальних проваджень. Наразі Служба безпеки України та МВС теж активно займаються питаннями виявлення корупції у лісовій галузі.

Станом на вересень частина кримінальних проваджень вже передана до суду, але в більшості випадків досудове слідство не завершене. На моє глибоке переконання, найближчим часом, десятки, а може й сотні справ правоохоронними органами будуть передані до суду.

Притягнення до кримінальної відповідальності Віктора Сівця є тестом для українських правоохоронних органів на їх професіоналізм і дійсно бажання в боротьбі з корупцією. До того часу, поки пана Сівця не буде притягнуто до відповідальності, ми не завоюємо той рівень довіри працівників, на який ми розраховуємо.

Найбільш розповсюдженні випадки правопорушень в лісовій сфері:
– Незаконний видобуток корисних копалин на землях лісового фонду, зокрема піску (найбільш проблемні регіони Херсонська та Миколаївська області) та бурштину (Рівненська та Житомирська області).

Ця проблема була розглянута на останній колегії агентства, було вирішено посилити роботу лісової охорони у відповідних областях, підготовлені звернення до правоохоронних органів. Так, за останній місяць лісова охорона виявила незаконні копальні бурштину в Поясківському та Озерянинському лісництвах в Житомирській області, матеріали передані в МВС.Тільки в Житомирській області зараз розслідуються 22 кримінальних провадження з незаконного видобування бурштину. В рівненській області в цьому році зафіксовано кілька сотень фактів незаконного видобутку бурштину в лісі, знижено майже 400 гектарів лісових насаджень.

Комплексно питання з незаконним видобування бурштину можна вирішити тільки через ухвалення профільного закону, проект якого зараз знаходиться на розгляді Верховної ради України.

– Порушення при оформленні мисливських угідь. Десятки тисяч гектарів лісів було роздано колишнім високопосадовцям та їх родичам. Кілька десятків справ про розірвання договорів оренди мисливських угідь зараз знаходиться в судах. Так, в вересні рішенням Господарського суду Київської області розірвано договір оренди 15 000 гектар мисливських угідь у Фастівському районі, якими, зокрема користувався Артем Пшонка, син екс-генпрокурора України.

Більшість правопорушень при оформлені мисливських угідь пов’язано з діями обласних рад – відповідні рішення приймаються кулуарно, без консультацій з громадськістю.

– Порушення при оформленні земель лісового фонду в довгострокове тимчасове користування для рекреаційних цілей. В багатьох випадках такі угоди є фіктивним, ніхто не займається організацією в лісі місць відпочинку для громадян, прикриваючись такими угодами багатії будують в лісах дачі за багатометровими парканами. Так, тільки в Київській області виявлено більше сотні таких фактів – таким чином незаконно забудовано майже 366 га лісу за останні три роки.

Як діє така схема? У документах фігурують здебільшого культурно-оздоровчі та рекреаційні цілі, плаща оренди становить від 10 соток до десятків гектарів строком до 49 років. Так, за 2011-2013 роки тільки Вищедубечанський лісгосп надав у довгострокове тимчасове користування юридичним та фізичним особам 230 гектарів лісу – укладено 59 угод. За деякими договорами не проведена нормативно-грошова оцінка земельних лісових ділянок, в більшості випадках на цих ділянках вже стоять або будуються котеджі. За цією ж схемою заволодів 2,6 га лісу і екс-презедент Віктор Янукович – відповідна ділянка Дніпровсько-Тетерівського державного лісомисливського господарства була незаконно передана товариству Дім Лісника і за позовом прокуратури повернута державі.

Вже ініційовано розрив майже тисячі таких фіктивних угод, кілька десятків осіб притягнуто до суду. Так, прокуратура Тернопільської області притягнула до кримінальної відповідальності керівництво ПП Креатор-Буд за будівництво на території регіонального ландшафтного парку Загребелля.

Я вважаю, що необхідно переглянути всі без виключення угоди про надання земель лісового фонду в довгострокове тимчасове користування для рекреаційних цілей приватним особам і до кардинальної зміни цієї процедури накласти мораторій на укладання нових угод. На мою думки, таки договори мають укладатися тільки з авторитетними підприємства в туристичній галузі, які мають достатньо ресурсів для розбудови рекреаційної інфраструктури, які замаються рекреацією, а не будівництвом котеджів і держава має дуже жорстко контролювати виконання таких угод.

– Порушення при зміні цільового призначення земель лісового фонду. За минулий рік було ухвалено більше сотні розпоряджень Кабінету міністрів, якими змінювалось цільове призначення земель лісового фонду. В більшості випадків це ділянки на околицях Києва, які надавались під забудову високопосадовцям. За цими фактами порушено кілька десятків кримінальних проваджень, деякі справи вже в суді. Так, Ірпінський міський суд розглядає позов прокуратури щодо незаконного вилучення з державної власності майже п’ятнадцяти гектарів земель лісового фонду в Бучі, під Києвом. Ця земля опинилась у власності осіб,які наближені до народного депутата від КПУ Ігоря Калєтніка. Аналогічне провадження ініціювала прокуратура Макарівського району Київської області – в державну власність повернули 27 га лісів, які були незаконно вилучені в ДП Київське лісове господарство та прокуратура Чернігівської області – ДП Борзнянське лісове господарство було повернуто чотири гектари лісів.

Для недопущення подібних випадків у майбутньому мною ініційовані зміни до процедури зміни цільового призначення земель лісового фонду. Я вважаю, що всі такі рішення повинні бути публічні і попередньо обговорюватись як з працівниками лісгоспу, в якого вилучають землю, так і з громадою.

– Порушення при експорті необробленої деревини. Зараз лісгоспи мають право експортувати ті обсяги лісу-кругляку, який не знайшов попиту на внутрішньому ринку за прямими угодами з іноземними покупцями. Далеко на всі лісгоспи мають кваліфікованих спеціалістів в питаннях зовнішньоекономічної діяльності і є непоодинокі випадки, коли ліс експортувався сумнівним або недобросовісним покупцям. Для недопущення таких випадків зараз в агентстві працює робоча група над опрацювання нового положення з продажу необробленої деревини. На мою думку, для забезпечення максимальної ціни ліс повинен експортуватися на конкурентних засадах, наприклад через біржові торги, до яких буде мати доступ максимальна кількість іноземних покупців. Паралельно біржа має гарантувати добросовісність покупців лісу".
 

(якщо кого цікавлять реквізити документа – звертайтесь)

Олег Листопад

21 Коментар “Голова ДАЛР В. Черняков надав відповідь на запит про корупційні схеми у лісовому секторі

 1. CORRUPT сказав:

  Пане Голове, дозвольте вас поправити,  щодо вашої відповіді про корупційні схеми в лісовому господарстві.

  Ви свою відповідь розпочали з слів «"Прийшовши на посаду Голови агентства, перше, що я зробив, це звернувся з офіційним листом до СБУ, Генпрокуратури, фініспекції з проханням перевірити діяльність центрального апарату та всіх лісогосподарських підприємств галузі за останні три роки на предмет виявлення незаконних злочинних дій попереднього керівництва»

  Але це неправда. Вашу відповідь необхідно було розпочати з слів ««"Прийшовши на посаду Голови агентства, перше, що я зробив, це всівся в крісло и розпочав запроваджувати, розвивати, вдосконалювати, розкручувати, розгортати, виводити на новий рівень, всі корупційні схеми в лісовому господарстві, завдяки чому успішно наповнюю, як свій бюджет так і бюджет партії «Сволота».

  Також, ми б не хотіли, щоб ваш наступник (майбутній Голова агентства) так же безвідповідально розслідував всі ваші корупційні схеми. Ми маємо надію, що майбутній Голова разом з Генеральною прокуратурою в короткий термін дасть правову оцінку всім вашим корупційним схемам.

  Ми маємо надію, що чекати залишилось не довго.

 2. Семен Палій сказав:

  Фастівський лісгосп-директор "унаследовав от отця(папи)" лсгосп"приход". В общем,один годок "плідної,непомірно тяжкої праці" – збадував коморку на Фастівській РУБЛЕВКЄ.НЕ МАЄ МІСЦЯ КОРУПЦІЇ У ФАСТІВСЬКОМУ ЛІСГОСПІ-НЕ МАЄ!!!Мораль той басни такова – носив папа,носить син і буде їх семья працювати ВЄЧНО,в лєсном-то хозяйстве.АМИНЬ. Див. фото знизу. Або ссилка на фото: http://vk.com/id240181214?z=photo240181214_342137158%2Falbum240181214_00%2Frev

   

  • Анатолий сказав:

   Подивився я на фото – хата як хата… Якщо в родині всі працюють, не пиячать то таку хатку збудує будь який господар.Мабуть у Фастові це сильно круто а у нас ні, є ще кращі і не у директорів та їх синків. Так що такою хаткою не можна звинуватити у корупції а от те що тато містечко синочку передав то не корупція, я навіть не знаю як таку тенденцію назвати, тому що таке кругом у всіх сферах та галузях. Я був би не проти, аби ті синки щось собою представляли або хотя би літ з 15 попрацювали в галузі але такі призначення лише підтверджують слухи – керівні посади продаються. Чув, що Атаманчук свого синка теж десь в керівники пристроїв… Готує собі зміну,влучно сказано – готує "приход", аби синок не лишився без "корита".

   Це питання не один раз обговорювалося тут і від того ніщо не змінилося.Покладаю надію на прийнятий закон про люстрацію та корупцію, люди ж допоможуть у цій справі розібратися,думаю що сигналів для розборок буде досить.Але люди, не смішіть такими хатками, у нас такі майже у всіх. А забор у мене куди крутіший – сам з каменю мурував.Не лінуйтеся, працюйте і у вас усе буде.

   • forester18 сказав:

    наведіть пане Анатолій приклад де це у ВАС і на яких посадах там у Вас працюють …бо у нас навіть коли Ви маєте корови коні трактори землю і величезні МОЗОЛІ ніхто таких хат навіть у 5 раз менших не будує – нема за що і це у АГРАРНОМУ СЕКТОРУ який реально є найпередовішим у Україні.. якщо чоловік і жінка просто працює – то дай Бог що би їм на скромне життя вистачало… я бачив невеличкі скупчення будинків -митників біля кордону – ну там ясно таке…бачив скупчення будинків інших посадовців – там так…але директор плюс дружина мають зарплату дай Бог разом 8 тисяч – із такими зарплатами такий будинок треба будувати 50 років???? я недавно бачив такийже будинок іншого директора -коштів нема -люди працюють із неоплаченими відпустками з різними скороченнями а цей директор за літо побудував такий самий будинок і це вже не перший…а те що тато сину передає державну посаду в "наслєдство" сину то просто злочин -типова аморальність гидотність і сина і татка. Порядна людина так не вчинить -тільки аморальна потвора.

    • Анатолий сказав:

     Пане forester18, не з зарплатні звичайні люди будують хату і не за один рік. У 30 я теж нічого не мав але в майже 60 я вже маю що лишити дітям та онукам, і не з зарплати -все життя тримав биків, косив, сушив та годував. Батьки такий-сякий спадок лишили ,не на голому місці будувався.І чи знаєте ви що то таке саман? То власноруч зроблена з глини та соломи цегла, яка сушиться на сонці.І не треба 50 літ, досить одного літа, двоє дітей та двоє дорослих аби такого матеріалу на гарний будиночок наробити.Правда працювати треба всім,зате збудувалися.А про вальки ви чули?Не хочу поглиблюватися  – збудувати свій дім реально будь-кому, але потрібен час та бажання працювати а не лише зарплатню отримувати та рахувати що ж за неї можна купити….  Молодим зараз хочеться все й відразу бо бачать,що у мажорів є все. Ота несправедливість у суспільстві і породжує взаємні образи та ненависть, такі напруги зазвичай добром не кінчалися ніколи.Проте ради справедливості мушу сказати – якби я був директором то також використовував би свою посаду з користю для родини.Чи ви такий святий та праведний що ніколи ніде не замовили слово, нікого ніде не просив про послугу? Я просив і люди за мене просили і мені дякували і я дякував і це не хабарі (не та посада) , а прості людські відносини, взаємодопомога простих людей.

     А про моральні засади керівників важко говорити – з однієї сторони що поганого в денастіях? Коли йдеться про шахтарів чи металургів то чуємо овації а коли  батько директор і син став директорм то вже кремінал? А син же мабуть і освіту гарну отримав і працював у галузі – ну не став же він директором відразу після інституту. Мені теж така естафета не подобається, але це можна зрозуміти, особливо якщо керувати стане толково ( бува таке).

      

     • forester18 сказав:

      Чоловіче – не смішіть людей . Я вже бачу як Ви розбираєтесь у будівництві…із вальків можна побудувати не дім а собачу будку -схожу на дім…а це на фото дім -3 поверхи – який із вальок ніхто не будує а тільки із високоякісного матеріалу -камінь -цегла. Мораль Ваша теж на примітивному рівні злодія-хапуги …Ваші слова " якби я був директором то також використовував би свою посаду з користю для родини." про династії скажу загальновідомою істиною – на дітях великих – природа -відпочиває. Нажаль поняття мораль Вам невідоме тому хоч в церкву сходіть – там почуєте Божу заповідь НЕ ВКРАДИ.

     • Анатолий сказав:

      Оце подумав, але ж і дурень цей forester18, тут жовч свою розливає, слитною заїходиться, всіх приинижує, а ми , на нього зваживши, перестаємо на сайт заходити,бо спілкуватися з такими особами (зважте – не людьми) нікому не хочеться. А чому , пане адміністратор , ви не створите такої функції "пожалітися", аби хама та невігласа можна було викинути з сайту ?Невже Ви не бачите, що  forester18 ,то  просто зависник та хам, який тільки і уміє , що принижувати людей? Через нього уже десятки користувачів перестало заходити на сайт.І якби його позиція була конструктивна, так ні – проста заздрість та бруд. Я за своє життя, копійки чужої не взяв, а він мене "злодієм" обізвав лише за те, що я чесно признався, що використовував би можливості,аби був директоректором. Але через свій маленький, рептилоподібний мізок, цей forester18  не розуміє, що можливості, це, перед усім, моя власна репутація. Так, я своїм чесним словом та ім'ям можу засвідчити,чи дати рекомендацію людині,на яку зважатимуть, бо я своїми рекомендаціями не розкидаюся і про це знають мої однокашники, колеги а от цей forester18 (типа лісник) обізвав мене ЗЛОДІЄМ… Аби він за день стільки заробляв, скільки я за все життя вкрав, БАЖАЮ йому і це було б справедливо ( будеш з голоду помирати, звертайся).Я збудував дім,виростив синів  і посадив тисячі дерев і маю чисте сумління і до церкви мене не тобі, forester18, посилати, я і так скоро стану перед Богом, про що знаю… А ти ,forester18, чи знаєш про гріх і про те, що триматимеш відповідь за свої брудні слова?  Я не можу звертатися на "Ви", бо то повага, а я тебе не можу поважати і який би бруд на мене ти зараз не вилив, поваги тобі це не додасть, бо ти молода нікчема . Не хочу перетворювати сайт на звичайний форум , де з'ясовують стосунки, але зважай – ти тут читамеш свої монологи та "пишатимешся"  своїм ЕГО, якщо не будеш ставитися толерантно до користувачів. І кому оце я кажу …..

     • admin сказав:

      Уважаемый Анатолий,

      У меня бывает желание удалить комментарии:за 10 лет работы сайта я удалил 2-3 матерных записи и  ещё парочку комментариев   стер по ошибке. Пользователей я ещё осознанно не удалял и не хочу начинать ( может кого-то удалил по ошибке, когда чистил реестр от спама). Вашего оппонента я читаю давно. Иногда мне не симпатичны его высказывания и я с ним спорю. Но в целом я думаю forester18 человек честный и порядочный, хотя и очень эмоциональный. Просто лесная отрасль стала слишком терпима к коррупции и на общем фоне он смотрится радикалом. В зале коллегии, много внешне порядочных и воспитанных людей, основное достоинство которых – умение приспособиться к любой власти и любым её требованиям.  Вы думаете они лучше?  А как Вам те, кто  без священника на людях не появляется, но воруют миллионами? Или те кто пришел к власти "на крови" пацанов, с обещаниями бороться с коррупцией и продолжает использовать старые схемы?

      Я извиняюсь перед Вами за незаслуженные слова  forester18 и прошу  – приходите и пишите. Мне очень нравятся Ваши комментарии и по содержанию и по стилю, который очень индивидуален и узнаваем.  

      Для меня абсолютно не важна посещаемось сайта, но всегда радует, если появляются интересные комментарии. Что касается forester18, то он частенько создает в своей голове образы, которые не соответствуют качествам конкретного человека. Я думаю его бесит коррупция и терпимость к ней в отрасли. Это нормально.  Вы -в данном случае просто "образ" через обращение к которому он выразил свои чувства. В этом нет ничего личного и думаю при встрече Вы легко найдете общий язык.

      Кстати, посмотрел рейтинг лесных сайтов RAMBLER – "Украинский лесовод" уступает только "Лесному форуму Гринпис России" и это не плохой показатель для узкопрофильного сайта, который создан и работает не имея ни копейки  поддержки. Масштабы России не сравнимы с украинскими, да и "лесная элита" там совсем другая…, публичная и "говорящая"…

      Вообще сайт – это своего рода срез нашего лесного общества. Судя по нему, украинские лесники – это инертное и молчаливое стадо… Частенько в последние годы оно бредёт за "козлами". Кого в нашем лесном обществе отнести к "элите" я уже просто не знаю.  Подскажите? 

      Живите долго и не переживайте. Грязь к золоту не пристает. 

      С уважением,

      Михаил

     • Анатолий сказав:

      Шановний Админе, я  став дуже різко реагувати на приниження та не заслужені образи. В реальному житті , будь який "прищ" хоче обтерти  ноги , йдеш на сайт в пошуках однодумців, чесного та відвертого спілкування і тут якась недолуга особина виливає на тебе відро помиїв, а вибачаєтесь Ви … Я з роками став дуже болісно реагувати на бруд, бо не заслуговую його, так що вибачте й мені , шановний Адміне за різкість слів – я й так стримувався як міг….

      Так, корупція поглинула всіх і вся і сердить мене теж, бо пишемо тут пишемо а вони читають та сміються. Зрозуміло, що якщо вражений весь ліс (держава),то лікувати одне дерево не можливо. Але кожен з нас в душі має надію, що таки будуть зміни. Як то у нас шуткують – усе, вже красти нічого,перекур на 40 літ,допоки виросте… Не буде що красти – будуть чесно працювати 🙂

    • Старий Козак сказав:

     Спостерігаючи за цим хамлом (forester18) можу сказати, що він повний невдаха по життю, пліткар, нічого не вартий як особистість. Я небуду розповідати про нього до тих пір поки не бачитиму що він не вгамувався….Далі пане лісник18 люди знатимуть яка Ви людина. Ви мабудь зрозумієте чому я так зареєструвався.

     • forester18 сказав:

      По перше – чоловіче не маю честі вас знати …чому ви так зразу – хамло пліткар і т.д. Що сказати ви видно дійсно дуже старий …сидіть собі тишком нишком і вигрівайте свій старчий склероз. Якщо дуже побачитись хочете – то це можливо – я ні від кого не маскуюсь і свої коментарії тільки у значно густіших фарбах можу викласти на публічних слуханнях конференціях чи тому подібному. На моє глибоке переконання нинішнє лісове господарство має в собі риси трагікомедії розвалу хаосу лицемірства тупості непрофесіоналізму. Як скажіть поголовно всі лісничі в лісгоспі не мають лісогосподарської освіти а ті що закінчили і мають -звільнені і бігають по базарах і тому подібне. Як скажіть мені будь ласка керують обласними управліннями та комітетом люди які теж немають ні освіти чи немають практики. Як скажіть роками керують ті хто привселюдно крав державні кошти ??? Мене в першу чергу цікавить лісове господарство в цілому а розборки і перехід на особистості мені не цікавий за винятком тих особистостей від яких залежить стан самої галузі. В нашому випадку це голова…хто головний -лідер звісно -голова , з нього і відповідальність . Так що Казак якщо по роботі то пиши а якщо ти любитель на парканах і туалетах писати ВОВКА -ДУРАК, то там і продовжуй.

     • Старий Козак сказав:

      Бачу не зрозумiли пане…..Почнемо з лicництва яке Ви очолювали??? Вiдносини в колективi…??? За що погнали ??? I де зараз???? правда дiйсно лiсник тобто майстер лiсу з купою жовчi в органiзмi доречi таке враження як в НЕЖИВОМУ

     • forester18 сказав:

      Я радий що кащеї нарешті запрацювали тільки замість того щоби свої погані чиновницьки апетити угамувати – намагаєтесь когось чимось залякати. У нас козачок – президент два срока мотал і його урки комітетом командували і частина урок там і залишилась – а ти козачку про якогось лісника. А помічник голови комітету взагалі пройдисвіт без лісівничої науки і без професійної підготовки. Ти його запитай як там в бассейні купалось він про воду в басейні- все знає …як і голова про єдиноборства – цікавий професіоналізм – майстер восточних єдіноборств…взагалі якщо конструкти – то будь ласка – а якщо язиком то нерекомендую. Що можна про лісника розказати -пяний граба вкрав – а про ГОЛОВУ -навіть пяний він краде кардинально в інших масштабах…мільйони доллярів ????

     • Старий Козак сказав:

      Те що ти знатний п’яниця вiдомо всiм в Са….тi.

     • admin сказав:

      Неужели Украина обречена идти по кругу и наступать на одни теже грабли? Вы все украинцы, вы все патриоты… Почему я – русский, должен говорить Вам о том, что вы мельчите, дешевите  и очередной раз "миллион меняете по рублю". Если Вы найдете друг в друге хорошее, а оно есть и я это ясно вижу,  и объедините усилия , – у отрасли и страны будет ШАНС.

      Почитайте мой доклад. Я хочу знать, что каждый из Вас думает о будущем. Я хочу критики и вообще какой-либо реакции  от лесников по поводу стратегии… Я хочу говорить о лесных проблемах. Вот только не знаю с кем?

       

     • Старий Козак сказав:

      Человек не сделавший в отрасли доброго дела пытается кого-то судить….На самом деле мелочь недостойная ломаного гроша. Простите госп admin мелочи оставляем в прошлом.

  • kedr сказав:

   Дуже шкода, що теж помилився в новому Голові Держагенства. Зараз "Свобода" душе спішить до закінчення виборів "сколотити капітальчик". Невідомо, який буде результат виборів, тому по принципу Фастівського лісгоспу Київщини на Рівненщині  в Березнівському лісгоспі директор-тато (скандаліст і хабарник) до закінчення  терміну контракту (до 01.11.2014 року) майже офіційно купує посаду директора і передає її своєму сину – лісничому. Представлення уже 16.10/2014. А так хотілось би повірити в боротьбу з корупцією – а директор-тато під це не попадає – він же добровільно звільнився! От такі рішення на Путіна уже звернути не можна…

   • forester18 сказав:

    Дуже радий що мої земляки ровенчани дають таку оцінку "свободі". Не збавляйте обертів шановні бо вся ця мерзота повинна бути покарана люстрована . Доречі гарно дуже виглядав у сміттєвому баку наш земляк лісник Олександр Данильчук…він теж має справу до дерибану лісових угідь ну там ізбушкі мисливські угіддя царські бабкі дєвки – пора йому в мусорну корзину а за ним на Ровенщині ой велика черга претендентів.

  • Лесик сказав:

   Шановний,Семене!На фоні дебатів-про заздрість та вальки з яких побудовано будинок Фастівського лісового вельможі,Ви підіграли голові лісової агенції,добавивши нулів в цифрі за посаду,ПРИ ЗАКЛЮЧЕННІ ПРОДОВЖЕННЯ УГОДИ перебування на посаді директора!!! На цьому все і закінчиться…

Залишити коментар