Збройні сили України захоплюють заповідники

Мабуть таке може бути лише в нашій країні. Заходимо на веб-сайт національного природного парку «Олешківські піски» (http://nppop.gov.ua/). Замість головної сторінки сайту – публічна заява дирекції про те, що нацпарк захоплений військовими.

У жовтні 2015р. на територію Козачелагерської арени Нижньодніпровських (Олешківських) пісків був введений військовий контингент. Військові ЗСУ фактично самовільно захопили цю територію, включаючи і ту частину, яка межує з НПП «Олешківські піски». На даній території проводяться стрільби з застосуванням військової техніки та важкого озброєння (152 мм. САУ, міномети «Васильок» та ін.), які тривають і до даного часу. Військовослужбовці заборонили перебування працівників Парку на його території, що призвело до зупинки їх робочого процесу і розвитку Парку в цілому. Саме на цій території знаходиться заповідна зона, площею 1391га. «Що саме там відбувається? Нам не відомо! Оскільки, діяльність військовослужбовців продовжується, сьогодні ми змушені надавати відмову і усім бажаючим відвідати Парк» – йдеться у заяві[1].

Як стало відомо, йдеться про батальйонно-тактичні навчання за участю окремої механізованої бригади оперативного командування "Схід". «За легендою українські військові тримають оборону на певних рубежах. Тим часом, диверсійно-розвідувальні групи намагаються прорватися крізь оборонні ряди. До оборони приступають військові окремої механізованої бригади. Сухопутникам допомагають інші підрозділи: мінометники, артилеристи, танкові підрозділи»[2]
Вперше заповідний статус Нижньодніпровські піски отримали ще у 1928 році. Проте тодішній Пісковий заповідник був ліквідований через політичні переслідування його працівників тоталітарним режимом. У радянські часи тут розміщався військовий полігон. Після ліквідації полігону найціннішу його частину оголосили Національним природним парком «Олешківські піски», з метою відновлення пошкодженої військовими унікальної ділянки піщаних степів.Піщані степи – одна з найбільш тендітних екосистем в Україні. Достатньо незначного пошкодження, щоб спровокувати руйнування всього природного комплексу та перетворення його на пустелю.

«Ми розуміємо необхідність підвищення боєздатності Збройних Сил України і їхню потребу у постійному навчанні, але не можна з одного боку боронити свою землю, а з іншого боку руйнувати її природну спадщину». Здається ці слова дирекції національного парку як ніколи точно відображають яке має бути ставлення свідомих українців до цієї ситуації.[3]

Проте «Олешківські піски» – далеко не єдина заповідна територія, що страждає від недбалості керівництва Міноборони України… та й Мінприроди.

Військові підрозділи займають кілька частин національного парку «Меотида». В тому числі тут розмістили і стрільбище. В якості мішеней використовуються обтягнуті різними матеріалами дерев’яні щити, які видно навіть на Яндекс-картах. Стрільби відбуваються з використанням стрілкової зброї, крупнокаліберних кулеметів та мінометів. Лише крутий схил, на якому розміщено мішені – захищає розташоване неподалік село. З низки міркувань, місце розташування полігону ми не зазначаємо, але він розміщений надто далеко від фронту, щоб стверджувати що його розміщення саме тут – критична необхідність. Жодних погоджень ні з керівництвом національного природного парку, ні з Мінприроди України не було здійснено.
Разом з тим, на мій інформаційний запит, Мінборони України надало відповідь № 266/із/2783 від 3.12.2015, в якій йдеться про те, що «документи, на облаштування полігону (військового стрільбища), його розміщення та відведення земельних ділянок для військових навчань, у районах, зазначених в інформаційному запиті, Міністерством оборони не видавались». Таким чином, розміщення полігону виявляється самовільним використанням земельних ділянок та умисним пошкодженням природно-заповідного фонду.

Військові підрозділи знаходяться також в кількох унікальних заказниках та заповідних урочищах Донеччини і Луганщини. Масштабне руйнування природи видно навіть на космічних знімках.
https://www.facebook.com/185650678123057/photos/pb.185650678123057.-2207520000.1459238429./1022797967741653/?type=3&theater

Навіть на території унікальної геологінчої пам’ятки природи «Дружківські скам’янілі дерева» розмістили стрільбище.

Остання новина приголомшила всіх вчора. Цього разу, повідомлення поступило з Тернопільщини, із природного заповідника «Медобори». 27 березня на територію природного заповідника "Медобори" самовільно, без будь-якого інформування дирекції, заїхав 8 полк спецназу В4252 з метою проведення тижневих спільних українсько-американських військових навчань зі стрільбами. Законодавство України про природно-заповідний фонд встановлює найвищу категорію заповідності – природний заповідник, на території якого заборонено будь-яка діяльність та перебування.

Після розголосу, протягом доби, вояки виїхали з заповідника і знову Міноборони на питання журналістів каже що такого не було. Екологам наснилось.
Внаслідок обстрілів ґрунти стають значно забрудненими низкою хімічних сполук: ціанідами, формальдегідом, оксидом алюмінію, а також великою кількість ідентифікованої та неідентифікованої токсичної органіки. Окрім цього, концентрація важких металів у ґрунтах зростає до небезпечного для життя рівня. У воронках було знайдено титан, ванадій, свинець, кадмій, нікель, цинк, стронцій, манган, залізо, купрум, цирконій, кобальт, галій, та навіть рідкоземельний метал ітрій.

Екологи Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» вже понад півтора роки вивчають екологічні наслідки військових дій на Сході України http://socportal.info/2014/11/24/ekologi-stvorili-kartu-zapovidnih-teritorij-postrazhdalih-pid-chas-vijni.html . І зазвичай, в наших повідомленнях йдеться про злочинні дії російських військ та сепаратистських угруповань. Проте ми маємо бути чесними – ЗСУ також масово нівечать українську природу. Здавалось би все можна списати на війну. Але тільки не в глибокому тилу. Жодною війною не можна обґрунтувати, вторгнення міжнародних військових навчань до природного заповідника на Тернопільщині, віддаленого від зони АТО на півтисячі кілометрів.

Пошкодження територій природно-заповідного фонду тягне відповідальність згідно зі ст.252 Кримінального Кодексу України. Збитки, які торік нарахували експерти ЕПЛ для знищеного сепаратистами регіонального ландшафтного парку «Донецький кряж» склали 14 млрд гривень. Те, що роблять зараз ЗСУ, проводячи навчання у нацпарках і заповідниках – порушення не меншого розмаху.
Василюк Олексій, еколог МБО «Екологія-Право-Людина»

[1] http://www.pravda.com.ua/news/2015/12/29/7094047/?attempt=1

[2] http://hronika.info/obwestvo/121072-vsu-proveli-ucheniya-v-pustyne.html

[3] http://nppop.gov.ua/
 

ОЛЕКСІЙ ВАСИЛЮК

1 Коментар “Збройні сили України захоплюють заповідники

  1. ads321 сказав:

    От  тут василюки свої зуби й зламають. Наїхати на ЗСУ в наш час – це не на лісників гавкати. Треба впаяти ідіотам за розголошення державної таємниці та місця розміщення військових формувань. Де були б хіппі-василюки, якби не ЗСУ? 

Залишити коментар