Ліс рубають, тріски летять

На фото автора: Сергій Свид показує вирубаний ліс. У Нововодолазькому районі за селом Просяне поклали на землю майже п’ятнадцять гектарів столітнього дуба. Те, що в Харківській області зокрема, й Україні в цілому, ліс потерпає від сокири, — не новина. Однак цього разу довкола факту браконьєрства здійнявся великий шум. На ґвалт кричать депутати районної й обласної рад, шукають зловмисників поліція, прокуратура, СБУ… Та чи буде результат від цього галасу?

Там, де ходила сокира

ДИРЕКТОР районного комунального підприємства «Нововодолазький агроліс» Сергій Свид, показуючи на звалені столітні дуби, що лежать на схилах улоговини, запевняє, що таке могли вчинити тільки люди, котрі професійного стосунку до лісу не мають.

— От бачите, — показує він на присипані снігом пеньки та зрізані дерева,— стовбури клали хрест-навхрест, що є порушенням техніки безпеки.

Окрім того, чимало дерев зачепилися верхів’ям за інші й продовжують так висіти, в іншому місці пеньки у людський зріст, подекуди тріски, що відкололися від стовбура, стирчать у небо. Варварство. Браконьєри різали цінні дуби, а допоміжні насадження, ясени та липи, залишали. Фахівці зазначають, що це негативно позначиться на структурі масиву.

Колись ці ліси мали свого господаря — спочатку колгоспи чи КСП, затим сільські громади. Сергій Свид згадує, що, бувало, хтось із селян зрубував сухостій чи якусь деревину для господарства, але аби отак нищити цілими ділянками, цього не було. Бо місцеві жителі здебільш самі садили ці ліси й лісосмуги, тож і наглядали за ними. 2003-го, аби залишити колгоспні ліси у власності громади району, було створено КП «Нововодолазький агроліс». За словами пана Свида, до 2012 року, поки повноцінно функціонувало це господарство, у штаті якого були професійні лісники, все було відносно добре. Потім законодавство змінилося й потрібно було оформити державні акти на громадські ліси, проте цього зробити не вдалося. Відтоді, мовляв, й почалися масові вирубування «нічийного».

Шукають депутати, шукає поліція

ПЕРШІ повідомлення про те, що в улоговині за ставками вищать бензопилки, почали надходити від лісників, мисливців та мешканців Просяного 18 листопада. Депутат райради Валентина Коротецька першою вдарила на сполох: «Рятуймо ліс!». Разом із Сергієм Свидом виїхала на місце події. Тоді більшість дубів уже лежало на землі, але, стверджує Валентина Олексіївна, роботи на лісоповалі продовжувалися й після того, як 21 листопада за фактом вирубування було відкрито кримінальне провадження. Інтуїція підказувала: аби так нахабно вести себе, потрібно мати надійний «дах» над головою — районного чи навіть обласного масштабу. Отож жінка й надалі не давала владі спокою: зверталася в поліцію, райдержадміністрацію, районну раду. 25 листопада була створена депутатська комісія з розгляду питання.

Мені вдалося потрапити на друге засідання цієї комісії. Утім, відповіді на запитання, хто вирізав кільканадцять гектарів дубини, за чиїм розпорядженням, не отримав. Начальник Нововодолазького відділення Первомайського відділу поліції Андрій Бузовський з образою в голосі прохопився на засіданні, що в області йому дорікнули: ти сам усе це організував. А він, мовляв, до цього — ніяким боком, навпаки, хоче встановити винних. Ось і кримінальне провадження відкрили, яке, щоправда, було невдовзі закрите у зв’язку з тим, що те саме зробило слідче управління Національної поліції області.

Хоча депутати й правоохоронці запевняють, що не відають, хто саме вирізав ліс, однак їм удалося встановити, хто його збирався згодом вивезти — ТОВ «Альтернатів Енерджі Сорес Епо», з яким Південна Слобожанська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Харківській області уклала договір на вивезення деревини. Представники підприємства нібито показали правоохоронцям відповідний договір, що дає їм дозвіл крижувати (розпилювати) дуби й вивозити на зберігання. Голова райради Світлана Ротач висловила припущення, що податкова, яка розташована у Краснограді, вже визнала зрізаний кимсь ліс безгоспним, інакше законно вивезти його на зберігання неможливо. «Але яким боком тут «засвітилися» податківці?» — запитували присутні на засіданні комісії.

А тріски летять

ГОЛОВА Нововодолазької РДА Євген Королюк, нова людина в районі, має власну точку зору на те, що відбувається. Він показує листи до прокуратури, поліції, СБУ й намагається переконати, що саме завдяки йому було порушено кримінальну справу 21 листопада. Каже, що, як тільки очолив район у травні нинішнього року, одразу ж узявся за викриття незаконних оборудок із лісом. У нинішній ситуації уже 21 листопада представники правоохоронних органів області порушили три кримінальні справи й проводили слідчі дії в районі біля Просяного. Розслідування на контролі в СБУ.

— Я сам зацікавлений у тому, аби справа набула розголосу, щоб її довели до логічного завершення, — переконує пан Королюк. Втім, на запитання, як він оцінює дії правоохоронців району щодо цього питання, голова РДА відповів: «Вони украй слабкі».

— Ліс рубають впродовж щонайменше двох останніх років, а правоохоронні органи майже не помічають цього чи не хочуть помічати, — каже Євген Королюк. — Ліс рубали у Старій Водолазі, Меліхівці, Каравані, Рокитному, Ватутіному… Це вже система, яку слід ламати. Поліція ж виїздить туди й нікого не заарештовує. Мовляв, повноважень у них немає… Не буває таких чудес! Отож нехай обласні правоохоронні структури таки встановлять істину.

Систему треба ламати

15 ГРУДНЯ в Харкові створено обласну робочу групу із захисту лісів. Заступник голови Харківської облради Володимир Скоробагач повідомив, що в області 20 тисяч гектарів безгоспних лісів, які часто вирізаються до пня і на відновлення яких потрібно буде кілька десятиліть. Причину бачить у неврегульованому законодавстві. Слухаю його, і спадає на думку, а чи ситуація, коли ліси не переоформлені, не створена навмисно, щоб лісова мафія мала на чому поживитися? До того ж якщо когось і спіймають на вирубуванні, то йому загрожує мізерний порівняно із «наваром» штраф — 850-1700 грн чи позбавлення волі до трьох років. А от, наприклад, у Румунії за подібний злочин карають тюремним ув’язненням терміном від 6 до 12 років.

За словами начальника слідчого управління Головного управління Національної поліції Харківської області Андрія Шарніна, за фактами незаконного вирубування лісу в суд направлено шість кримінальних справ, хоча там уже «висять» декілька десятків подібних.

— Річ у тому, що, навіть встановивши особу порушника, ми не можемо визначити, кому завдано збитки, бо лісосмуги нікому не належать, — пояснює Шарнін.

Депутати Харківської облради звернулися в парламент та Кабмін з пропозицією спростити передачу в постійне користування земель сільгосппризначення під лісгоспи. Вони також пропонують прийняти відповідні зміни до Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів, аби покарання за незаконне вирубування, крадіжку, купівлю і продаж деревини зробити жорсткішим.

Але чи не запізно пани депутати спохопилися, і скільки ще лісу вирубають, поки в законодавстві ліквідують такі «щілини»?

Леонід ЛОГВИНЕНКО. Харківська область.

1 Коментар “Ліс рубають, тріски летять

 1. lisovod84 сказав:

   

  Місяць тому новим в.о. директора ДП “Буський ЛГ” Яворським М.В., на роботу майстром лісу Полоничного лісництва  був прийнятий Дуган В.М. Ця людина в Буському краю відома , як така що займалась самовільними рубками.

  Це продовжилось після прийнятя на роботу. Жителями села Полунична був зупинений транспорт завантажений лісом породи сосна з самовільної рубки. Була викликана поліція Кам*янка Бузького району.

  Але після цього, як на місце інциденту приїхав особисто в.о. директора Яворський М.В. справу вдалося “зам’яти”.Всього –на-всього в лісгоспі був складений акт про самовільнику рубку на невиявленого лісопорушника

  Такі принципи роботи нового в.о. директора ДП “Буський ЛГ” !smileywink

   

Залишити коментар