Хвали мене, моя губонько…

Про що насправді говорить і про що мовчить «Публічний звіт за 2016 рік про підсумки діяльності Державного агентства лісових ресурсів України». Або конспект «Зауважень та пропозицій» до цього звіту, підготовлених консультантом проекту технічної допомоги Світового банку «Сприяння реформі лісового сектору в Україні» шановним Олегом Сторчоусом (якщо Ви раніше читали роботу Олега С. повністю, то далі можете не дивитись). Курсив – мій, інше – цитати з роботи О.С. 

1. Без компаса і карти. У Держлісу немає ні тактичного, ні стратегічного бачення розвитку лісової галузі
…не визначено цілей та пріоритетних завдань державного органу на 2017 рік
… пропонуємо (ДАЛРу) найближчим часом виступити ініціатором розроблення комплексної національної лісової політики України

2. Догнали і перегнали. Але зайця чи черепаху?
У звіті бравурно зазначено про перевиконання показників плану, але не зрозуміло, наскільки вагомими були цілі цього плану і ті показники, які так лихо перевиконано

…не можна зробити об’єктивних аналітичних висновків про досягнення Агентством поставлених завдань у сфері лісового господарства
…було б доцільним визначення у публічному звіті конкретних завдань, що поставлені на виконання державному органу, а також стан їх виконання.

3. Крім СанПравил – ні-чо-го. А де нові, обіцяні ще десять років тому Правила торгівлі деревиною? Інші документи та нормативи?
…Крім розробки нової редакції «Санітарних правил в лісах України», яке здійснено на виконання доручення Прем’єр-міністра України, фактично Держлісагентством у 2016 році не було підготовлено ЖОДНОГО нормативного акту у сфері ведення лісового господарства.

4. Смертний вирок лісам Сходу та Півдня. Грошей на догляд за ними нема і не буде
…станом на квітень 2017 року проблема залишається невирішеною

5. «Слона якраз я й не побачив…». У звіті «не помітили» незаконних рубок, вчинених самими лісниками
…інформації про вчинення вказаних незаконних рубок постійними лісокористувачами у звіті не наведено. У зв’язку з цим, представлену інформацією про незаконні рубки в лісах Держлісагентства не можна вважати повною та об’єктивною.

6. Запас росте? Та це як рахувати… Аналіз запасів деревини не враховує вікових показників лісів України.
…опис кількісних та якісних показників лісового фонду України у річному звіті, є не зовсім коректним
(На думку деяких інших експертів, вік українських лісів значно знизився, зокрема, через заниження Держлісагенством віку стиглості порід і вирубування лісів у більш ранньому віці. І високі темпи приросту зумовлені якраз тим, що ліси України суттєво помолодшали. — ОЛ)

7. Лісівники-деревообробники? Та це як «кондитери-об’їдайли». Чи мають право державні лісопідприємства самі ж і переробляти деревину? Та ще й при цьому купувати її самі у себе за демпінговими цінами без виставлення на аукціон? Керівництво Держлісагентства уникає відповіді на ці питання.
…повернення із взятого раніше курсу, і нарощування обсягів власної деревообробки у 2016 році викликало численні нарікання та звинувачення приватних деревообробників: лісогосподарські підприємства мають змогу придбавати власну заготовлену деревину за собівартістю. Натомість деревообробні підприємства змушені сплачувати сформовану за нього аукціонні ціни

8. Куди дівається краща деревина? Відповіді у звіті немає, як немає досі ні Закону про ринок деревини, ні нормальних аукціонів з її продажу.
…Виданий Держлісагентством лист від 08.08.2016 р. № 04-15/4513-16 щодо забезпечення вимоги виставлення на аукціони всієї необробленої деревини, фактично не виконується.
… ріст дефіциту деревини, необґрунтоване підвищення аукціонних цін, виникнення значних корупційних ризиків з боку лісгоспів та органів державного управління, зниження обсягів продукції, що випускається та скорочення кількості робочих місць у сфері деревообробки.
Такий стан є результатом відсутності державної політики в сфері вітчизняної деревообробки, якісного правового регулювання торгівлі необробленої деревиною.
… постійні скандали та конфлікти представників деревообробної галузі, відкриті звинувачення в бік лісогосподарських підприємств щодо зловживань та невиконання вимог наказу Держкомлісгоспу №42.
… звіт не містить конкретних заходів у згаданій сфері, які планує здійснити відомство аби хоча б тимчасово врегулювати проблему ситуацію на ринку.

9. Усе ж таки – дрова? Держлісагенство «не помітило» конфлікт із затриманням вагонів із дровами на Закарпатський митниці і нічого не робить для уникнення таких ситуацій у майбутньому.
…у представленому звіті немає жодної інформації Держлісагентства про причини описаного конфлікту, вжиті заходи, та заплановані зміни до нормативної бази щодо упередження подібних ситуації.

10. Наука заради науки
…відсутні дані про їх реальне провадження у виробничу практику ведення лісового господарства

Для довідок: 

1. «Публічний звіт за 2016 рік про підсумки діяльності Державного агентства лісових ресурсів України» — http://dklg.kmu.gov.ua/forest/control/uk/archive/docview?typeId=177276

2.  "Зауваженян та пропозиції" — http://www.lesovod.org.ua/node/33185

 

 

Олег Листопад

Залишити коментар