Куди поїхав ліс?

Хто заробляє на народному багатстві і як змінити ситуацію для суспільного блага. Фото Володимира ЗAЇКИ

Ліси у восьми областях залишилися фактично без догляду. Сотні мільйонів гривень проходять повз держбюджет. Роботи з лісорозведення фактично припинено. Це лише дрібка фактів зі свіжих матеріалів провідних експертів Світового банку щодо стану нашої лісової галузі. Їхнє нещодавнє оприлюднення спричинило хвилю емоцій і коментарі парламентаріїв, бізнесменів, лісоводів-практиків, урядовців і громадських активістів. Заступник міністра аграрної політики та продовольства Ольга Трофімцева зазначила, що доповіді експертів уважно вивчать у відомстві й візьмуть до уваги.

Тривожну інформацію про негаразди в цьому секторі експерти не раз і не два доводили до відома керівництва Державного агентства лісових ресурсів і Міністерства агропромислової політики. Нині ситуація стала настільки гострою, що ні повноважень голови Держлісагентства, ні міністра вже недостатньо, щоб урятувати українське лісове господарства. До того ж міністр АПП подав у відставку, а питання звільнення нинішньої голови Держлісагентства поки що не реалізоване через хворобу. 

У пісні відомого співака Валерія Леонтьєва, яка співзвучна назві статті, йдеться не про ліс, а про цирк. Але спільне є і тут, і там. Бо цифри, які характеризують динаміку виробництва, експорту, імпорту й видимого споживання деревини, показують, що факіри бувають не лише на арені.

Хто багатіє на лівому експорті

Держстатистика свідчить, що країна експортує в півтора раза більше дощок і втричі більше вугілля, ніж виробляє. Це фокус, крутіший за пиляння гламурної дівчини, бо там з однієї красуні виходять дві рівні половини, а в нашому лісовому секторі з однієї колоди нарізають дощок куди більше, ніж дозволяє грубий матеріалізм.

Щодо продукції глибшої переробки, зокрема ДСП (деревинно-стружкових плит) і фанери, ситуація ліпша, тут дебет із кредитом сходяться. Але основний продукт деревообробки в Україні — саме пиломатеріали, які загадково множаться. Їх вироб­ляють переважно дрібні й мізерні виробники, які до всього ще й мають дозволи на експорт своєї продукції. Із 3360 експортерів деревини понад 790 мізерні (вивозять до 100 кубометрів продукції), понад 1430 — дуже дрібні (100—500 кубометрів) і більш як 500 — дрібні (500—1000). Проконтролювати цю гвардію дуже складно і дорого, адже це переважно ФОП (фізичні особи — підприємці), що працюють на пільговому оподаткуванні. Тож що твориться на їхніх пилорамах, не знає ніхто. А таки твориться. Ось характерний приклад.

Згідно з офіційною статистикою, в 2016 році експортовано 664,2 тисячі кубометрів дубових пиломатеріалів. Плюс вироблено 72 тисячі кубометрів дубової фризи (заготовки для паркету) і ламелі (пластини для основи ліжка), на виробництво яких іде не менш як 1,2 мільйона кубометра пиловочника (колод, придатних для отримання пиломатеріалів).

А тепер запитання. Як вдалося виробити й експортувати згадані обсяги дубової продукції, якщо обсяг заготівлі колод дуба в Україні в 2016 році становив лише 512 тисяч кубометрів?

На думку експертів Світового банку, хитрість полягає в тому, що в Україні дорогі пиломатеріали виробляють з технологічної сировини, яку враховують як паливну деревину. Тобто заготівельник платить як за відносно недорогі дрова, а отримує цінну сировину. Різниця вартості осідає в кишенях організаторів схем, гроші проходять повз державну скарбницю.

Повернутися на курс порядності

Так було не завжди. Тривалий час вихід ділової деревини в країні був таким самим, як в сусідніх — приблизно 90%. Статистика ФАО (Продовольча та сільськогосподарська організація ООН) давно фіксує різке падіння виходу ділової деревини в Україні, але недооцінює досягнуті результати. За офіційною статистикою, торік ділова деревина становила лише 40% (8,3 мільйона кубометрів) загального обсягу заготовленої деревини. А 60% (11,3 мільйона) зараховано до паливної. Щоправда, з цих 11 мільйонів 4,4 уточнено класифікують як «дров’яну деревину для технологічних потреб». Ці обсяги ніхто не спалює, їх використовують у лісопилянні й плитному виробництві, тобто таки це ділова деревина. Але податки… Податки за них платять так само, як і за дрова, тобто копійчані.

Висновки невтішні. Через хитро сформовані умови та схеми гроші вимивають з лісової галузі, вони оминають державний і місцеві бюджети, економіка галузі й країни слабшає на очах. Це відбувається через те, що в нас переважає і випереджально розвивається сегмент первинної деревообробки (або так звана неглибока переробка деревини).

При цьому маємо велику частку дрібних і мізерних виробництв, які важко контролювати, невиправдане пільгове оподаткування, низьку конкурентоспроможність. Очевидне значне і стрімке зростання тіньового сектору. Хоч понад півроку діє повний мораторій на експорт необ­робленої деревини, це не надто змінило ситуацію на ринку. І надалі спостерігається низький внутрішній рівень споживання продукції й орієнтація виробництва на експорт. Тільки тепер замість колод експортують дошки та бруси.

Експерти Світового банку вважають основною причиною такого стану речей негласну політику Держлісагентства. Започаткував її ще «лісник Януковича», тодішній голова відомства Віктор Сівець. Відразу скажу, що правоохоронні органи довели існування корупційних схем, пред’явили звинувачення. Майно фігурантів конфісковано, а їх самих оголошено в розшук.

Замість Сівця до керівництва галузі прийшли інші люди, однак у торговельній практиці Держ­лісагентства мало що змінилося. Я неодноразово просив кожного наступного голову відомства докладно описати схеми Сівця, оцінити збитки від їх застосування, розповісти, хто брав у них участь і що зроблено для викорінення цих схем. Але ніхто так і не захотів говорити на цю тему. Як на мене, це найяскравіше свідчення того, що схеми залишилися.

Мораторій від слова «мор»?

Насправді «мораторій» — від латинського moratorius — той, що уповільнює, відстрочує. Але в нашій практиці мораторій на експорт необробленої деревини, який діє з початку 2017 року, справді має фатальні наслідки. На думку відомого лісовода Михайла Попкова, попит і пропозиції деревини на ринку України не збалансовані, тому мораторій збільшує тиск на продуктивні ліси і змусить різко знизити рубки в лісах низькоякісних. Іншими словами, лісівники нині вибирають родзинки, залишаючи подзьобану і несмачну булочку нащадкам. Мораторій погіршує економіку державних лісових підприємств, змушує їх облаштовувати власні пилорами й деревообробні цехи, що відволікає лісоводів від виконання основних обов’язків і створює додаткові корупційні ризики й нові конфлікти інтересів. Деревообробники скаржаться, що держлісгоспи забезпечують сировиною свої лісопилки насамперед та ще й за демпінговими цінами. Мораторій не знищить корупцію, скоріше навпаки.

Та попри мінуси мораторію, його скасування недоцільне — доти, доки українська влада не наведе порядок у системі розподілу деревини, заготовленої в державних лісах. Доки не буде забезпечено професійну, прозору, відкриту і чесну роботу лісового та суміжних відомств. 

Олег ЛИСТОПАД

20 Коментарів “Куди поїхав ліс?

 1. popkov сказав:

  Очевидно, что статья написана на базе моего выступления на круглом столе 1.06.2017. Я благодарен автору за внимание к работе, но хотел бы уточнить некоторые формулировки.

  Во-первых, я никогда не говорил о фатальных последствиях моратория. Я просто предупреждал о том, что его позитивные стороны приукрашены, а негативные – недооценены. Однако, если власть, сохранив мораторий, решиться навести порядок в классификации древесины и запретит поставлять техсырьё и балансы  под видом топливных дров, то коллапс работы  лесных предприятий действительно неизбежен, так как на внутреннем рынке спроса на эту продукцию нет, а заготавливать пиловочник отдельно от низкокачественной и маломерной  древесины невозможно.

  В своё время Кабмин с подачи ФЛЕГ поставил перед Гослесагентством простые задачи:

  • отказаться от экспорта, через фирмы прокладки, который полностью себя скомпрометировал;
  • навести порядок с классификацией и измерением древесины;
  • кардинально пересмотреть правила торговли;
  • обеспечить  доступность рыночной информации;
  • рассмотреть целесообразность принятия мер по ограничению экспорта (лицензирование, снятие НДС при торговле на внутреннем рынке, экспортные пошлины и др)

  Прошло больше трех лет. Результат нулевой, а Природа, как известно, не терпит ПУСТОТЫ…Отсюда и МОРАТОРИЙ. Вся вина за его появление на ВЛАСТИ и только на ней.

  Я изначально предупреждал  о том, что мораторий не лучший метод воздействия на развитие сектора. Но я признаю, что на фоне кадровых решений Кабмина надеяться было не на что и ничего другого делать не оставалось. И тогда и  сегодня , приходится выбирать между коррупцией и не профессионализмом  с одной стороны и мораторием с другой. И то, и другое – ЗЛО…, но , на мой взгляд, мораторий – меньшее зло, поэтому пусть остается до тех пор пока Власть не приведет в  лес профессиональных и порядочных менеджеров.

  Во-вторых, неправильно говорить о том, что техсырье ( которое учитывается статистикой в разделе “топливная древесина”) продается по заниженным ценам. На самом деле цены на крупномерные колоды дуба, отнесенного к “техсырью” для ВТП, могут быть в три и более раз выше цен на хвойный пиловочник. Правда в том, что рентную плату при их заготовке платят многократно меньше.

  В-третьих, одновременно с этой статьей лучше прочитать текст выступления, посмотреть картинки и подумать. Тогда будет ясно, что экспортеры классифицированы по объему поставок в год и многое другое. Надеюсь и вопросов возникнет больше.

  Впрочем можете немного подождать: скоро на сайте появятся куда более разноплановые и обширные материалы, развивающие темы, которые пока лишь обозначены 2-3 штрихами.

  • OLEG Lystopad сказав:

   авжеж, усім, хто хоче розібратися сам, треба звертатися до першоджерела: https://www.lisportal.org.ua/79053/ . А стаття – це спроба переповісти непросту тему своїми словами для широкого загалу. Ну й плюс деякі власні емоції та спогади про спілкування з чиновниками від лісу. Нецензурні вислови довелося пропустити :).

 2. canada сказав:

  3 червня минулого року я, як і багато інших журналістів, був запрошений в Київ у Представництво Світового банку в Україні на фінал конкурсу «Кожен рік – рік лісів». Знав, що там буде присутній легендарний журналіст-громадський-активіст-блогер-еколог-біолог-ботанік-захисник братів наших менших і усіх знедолених-модернізатор ЗСУ-модератор-ведучий усіх засідань, форумів і колоквіумів- консультант Світового банку програми ENPI-FLEG Олег Листопад. Розпочалось засідання. 90% часу на ньому ініціативу тримав Олег: по-дилетантськи, але на усі теми. На сьогоднішньому фіналі Листопад з‘явився в пляжних м’ятих штанях і стоптаних літніх туфлях на босоніж (???). Очевидно, він зайшов у Представництво по дорозі на пляж (поруч – Дніпро). На таке свято, на фінал конкурсу, де були присутніми красиві, молоді і розумні жінки?.. Що це? Повна відсутність внутрішньої культури, похуїзм? Подивившись на Листопада і послухавши його сьогодні, я чомусь згадав Євгенія Базарова – тургенєвського героя-різночинця («Отци і дєті»), студента-нігіліста, який заперечував усі прийняті в суспільстві цінності і порядки. Сьогодні Олег він виступив з доповіддю про те, як треба «гостріше писати», як треба глибше «копати», як треба проводити журналістські розслідування, особливо – про результати мораторію. Було не вельми приємно, жінки морщились, чоловіки змовчали. Може й справді треба «копати» гостріше і глибше, але повчати таким тоном журналістів цієї справі не Олегу. Пише він нікудишнє, та й ще в таку газетку, в яку лісівники завертають сало («Урядовий кур’єр»). Можливо, Листопаду варто було б зайнятись з вище мною перерахованого чимось конкретно: чи журналістикою, чи модернізацією української армії, чи екологією, чи власною культурою?.. Не знаю… Але і торішнє, і сьогоднішнє враження у мене від нього – ніби я в щось вступив.

  • forester18 сказав:

   Вам би теж пан canada – матюкатись би менше …а то не відомо що гірше – пузирі та капці Листопада ( повага) -чи Ваші -“благордні мати” – я дурію від таких експертів ??? може він шмаль вкурює??? ..на цю тему …повага до навколишніх колег підлеглих суспільства -взагалі ..від публічних та державних держиморд -я писав наприклад рік тому …почитайте ..це про ту що зараз в психлікарні ..чи де там ховається???
   ХРИСТИНА ЮШКЕВИЧ: «ЛІСОВА ОХОРОНА ЧЕРНІГІВЩИНИ ЗАСЛУГОВУЄ ВІДМІННОЇ ОЦІНКИ»
   09/08/2016…”Ну видається -що казки Андерсена – повчальні та мудрі – хап-воровайкам -в дитинстві не розказували. Подивіться на гарні фото -як чернігівські професіонали-лісники -усі у білому!!! – як на весіллі ??? -зустрічали королєву – яка приїхала у потертих тапочках на босу ногу ??? Це повага до Вас лісоводи…точніше ЗНЕВАГА…як і Ковальчук -на зустрічі -нога на ногу …кофе сигарета тирчить з рота…така прийшла нова формація “гоп-дерибано-руководітєлєй”. Далі про вартість чи цінність оцінки …Вам -чернігівські лісники -оцінку поставила -неадекватна людина ( femina stultus) – бо нормальна людина -по області -хай і чернігівській -на швидкості 180 км/год -не їздить…абсолютно неадекватне створіння – виправдання якому тільки одне -напилася як св…ня – та побоялася у такому стані вийти до людей.

   • OLEG Lystopad сказав:

    Чечелюк дуже непогано показав себе у конкурсі. Увійшов до числа 26 фіналістів. На жаль, до призового місця йому не вистачило якихось два бали. Але з урахуванням, що будь-який конкурс – річ суб’єктивна, це не означає, що його статті гірші за ті, що стали переможцями. Результати конкурсу тут: http://detector.media/withoutsection/article/126824/2017-06-09-elizaveta-chip-peremozhets-konkursu-pravozastosuvannya-ta-upravlinnya-v-lisovomu-sektori-ukraini-2017/

    • canada сказав:

     А навіщо це повязувати з конкурсом? І про місце Чечелюка в ньому? На городі лобода, а в Києві – дядько? Навіщо ці “телячі ніжності” чи “тонкощі”? Я просто висловив свою думку про “експерта” без всяких задніх думок і порадив йому самоліквідуватись з того своєрідного фейку, в якому він перебуває і робить вигляд, що почуває себе в ньому комфортно.

    • forester18 сказав:

     Пушкин и так говорил…и как вводу глядел…
     Свет мой, зеркальце, скажи, да всю правду доложи!
     Я ль на свете всех тупее, воровитей и наглее?
     Молвит зеркальце в ответ: то что дура, спору нет,
     но живет на белом свете здесь таких как ты две трети.
     Как -то очень похоже на наше агенство и его руководителей ???
     Мне всё таки интересен вопрос …почему несмотря на мораторий -сотни вагнов с круглой древесиной идут на экспорт…кто реально отвечает за это??? Я так понимаю что его (лес) -погнали фирмы -однодневки..типа “Дупло-1…-2…-3…”??? или рискуют лесхозы??? идут репортажи и фото с тысячами кубв кругляка с Херсона (порт) ,станции Ривне Ивано-Франковск …типичный коментарий зрителя…
     “.Yurii Sliusarchuk….”дорогие” налоховики…вийдіть на залізницю…кругляк 3,14здує цілими ешелонами у бік кордону…кожен день і ніч…я це бачив”.

     • popkov сказав:

      На самом деле по коду 4403 поставок в 2017 году нет. Идут дрова топливные (4401) в виде колод, которые не отличить от балансов…Поставляются они на плитные, целлюлозные и даже лесопильные предприятия…Предприятия Гослесагентства продолжат работать в основном через посредников. Я собираюсь в ближайшее время уделить 2-3 дня анализу свежих данных по экспорту. Будут цифры – расширю ответ.

      Свою пушкинскую цитату убрал…Не хочу даже косвенно обижать журналистов, которые пишут о проблемах леса… Обидно, что лесники молчат: я ведь для них уже много лет трачу своё время и силы… Им есть, что сказать, но большинство просто боится… А тут я согласен с Понтием Пилатом: трусость самый страшный порок…

     • forester18 сказав:

      Пане адмін …назвати річ можна по різному – але головне суть. Ну наприклад колода дуба …її мжна згноїти – тоді буде -компостний дуб…мжна порубати -тобі будуть дубові дрова…можна порізати на дошки -буде дубвий пиломатеріал..а ще можна на фанеру, на клепку . Отже Ви стверджуєте що “агенство чи мінагро ” – чи Кабмін очевидно без клепки… і деревину продають по найнижчим гатункам -як дрова..вже заводи фабрики кораблі -прізали на металолом ..залишилося ліс на дрова – в 21 віці …Гройсман -“вєлікій мародьор”???

     • popkov сказав:

      Да. Именно это я и утверждаю…
      По коду 440110, сплошь и рядом, предприятиями Гослесагентства (не всеми и не только ими), экспортируется древесина которая конечными покупателями не сжигается, а используется для производства плит, целлюлозы и даже лесопиления. При этом таможенники злостно нарушают таможенную классификацию товаров, а лесники следуют свой инструкции 1995 года и имели ввиду всех Гройсманов и Насировых вместе взятых. У них свои законы и свои способы евроинтеграции. Характерно то, что после пересечения границы украинские дрова сплошь и рядом меняют код таможенной классификации. В сложившейся ситуации виноваты не предприятия, а государство, поэтому урегулировать её через суды (эпопея с вагонами ГГМ пошла на второй или третий виток) – пустая трата сил и средств.

     • forester18 сказав:

      Смешно ..гсподин админ ..просто смешно…виноватыми у Вас ..как издрене на Руси -остались стрелочники…цитирую Вас !!!-“таможенники злостно нарушают таможенную классификацию товаров” ???..кто же у нас эти таможенники ??? которые стоят повыше Гройсмана с Насировым ???…кто их назначает контролирует…САТАНА невыдимый ???..прямо смешно – у таможенников строжайшая иерархия …если таможенник нарушил – то он 100% взял хабар ..и 100% или 90% передал начальнику и понеслось наверх …или абсолютно по этой же цепочке только сверху ..аналогично звучит по спецсвязи …тех оформить так ??? Абсолютно очевидно що гнездо воровства и казнокрадства – формально находится в синагоге на Грушевского …оттуда и вышла поговорка…независимо от состава Кабмина – доход синаноги не уменьшается…

     • popkov сказав:

      Всё просто: таможенники явно нарушают свою классификацию товаров, а лесники – действуют в рамках правового поля которое сами под себя сформировали и ничего не нарушают.
      Евреи вообще не в теме.
      Государство виновато в том, что допустило параллельное существование двух разных трактовок по одному вопросу, создав тем самым правовую коллизию.
      Конечно вопрос важный. Он требует профессионального обсуждения и более аргументированного ответа. В конце дня я его сформулирую и выставлю на форуме, который надо запускать в работу. Свою точку зрения я тоже изложу в развернутом виде со ссылками на документы.

     • forester18 сказав:

      Вибачте пане адмін ..це означає що коли лісники відводять лісосіку – то у них головним виявляється -“дровяне долготьйо”??? а ділової деревини -або нема ..або обмаль..чи потім -десь на складі -ділова деревина трансформується в ділову гниль??? ..абсолютно очевидно і я бачив власними очима -що везуть ділву деревину ..хтось же її назвав в документах дровами ..хтось підписався розписався..чого його не можна у тюрму…взагалі -цікаво -на якму етапі високякісний ліс -стає банальними дровами…у лісі ділова деревина…а ріжуть дровами ??? і не митники…а лісники??? очевидно для мене абсолютно – що вся вертикаль лісової влади гнила і злодійкувата…Христі ..Нальковичі – то зайди з боку..риби-прилипали..чи аскариди-паразити…а лісовий зпагал -єліта ..збіговисько злодіїв хабарників та трупоїдів…цікаво чи студенти читають газету..поки Ви вивчетесь ..обглодають ці стерв’ятники так ліс – що і сховатись ніде буде???

     • popkov сказав:

      Конечно везут фактически деловую, но по документам – топливную.. По всем учебникам лесного товароведения древесина предназначенная для производства целлюлозы, плит и пиломатериалов является деловой. В Украине хитро.опые лесники классифицируют эти сортименты как технологическое сырье и относят к топливной древесине. Это элементарно выгодно: можно экспортировать, значительно меньше рентная плата, легче зарабатывать на пересортице и т.д. Удивительно, но Госстат идет у них на поводу и показывает, что в Украине из 19.3 млн.кбм заготовленного ликвида 11.6 млн.кбм – топливная древесина. В моей презентации, есть и цифры и картинки на эту тему…

 3. canada сказав:

  Пане Форестер 18, погано і капці Листопада, і матюкатися, але іноді бувають такі моменти, що бракує слів. Я приймаю критику і обов*язково врахую в подальшому спілкуванні.

 4. forester18 сказав:

  Lesnyk …- ти можеш навіть свою дупу не витирати…-і лісовому господарству нічого не буде…але справа у тому – що є Боги ..і є Богині…ну наприклад голова агенства …і там є ЄТИКЕТ чи форма …от тебе Lesnyk – в совкові часі – в тапочках на босу ногу -навіть в дешевий ресторан не пустили би…глянь наприклад на ВР …спочатку велика частина депутатів -одівається навіть визиваюче..надуті паруси майки висячі світери тапки..але проходить невеликий час і весь цей секондхенд зникає і ,як правило, костюм діловий -жіночий чи чоловічий класичний …така система… бо одежа ,в значній мірі говорить про статус та професію людини…навіть Ляшко ..під вила -надіває куртку від Patrick Hellmann ” стоит €1990, что около 57 000 грн” – а потрібно ще костюм галстук білизну гарне взуття -щоби не відрізнятись від журналістів бомжів та обслуги…звісно нормальний комплект коштує не менше 100 тисяч гривень і це без “бранзулєток та котлів”. Боги та багіні???

 5. OLEG Lystopad сказав:

  Ідея скористатися парафразом назви пісні Леонтьєва вперше прийшла у світлу голову Валерія Ловчиновського. Саме це він зробив, коли зняв 5 років тому свій фільм.  Фільм Валерія досі не втратив актуальності. https://www.youtube.com/watch?v=H-hVLEg3RCE
  Опубліковано 3 серп. 2012 р.

  Документальный фильм
  ВАЛЕРИЯ ЛОВЧИНОВСКОГО
  «КУДА УЕХАЛ ЛЕС? ОН БЫЛ ЕЩЕ ВЧЕРА!»

  Украина/2007/128 мин/Green Video/Язык: русский

  Документальный фильм о проблемах лесов Украинына примере Харьковской области. Без возрастных ограничений.

  На протяжении всего фильма переплетается несколько сюжетных линий:
  – лживая подведомственная отраслевая лесная наука;
  – отсутствие реального государственного контроля над управлением лесами в Украине;
  – беспредел на территории созданных объектов природно-заповедного фонда;
  – блокировка лесниками создания новых заповедных объектов;
  -сознательное уничтожение лесниками Украины видов, занесенных в Красную книгу Украины и Международный Красный список.
  Документальный фильм «КУДА УЕХАЛ ЛЕС? ОН БЫЛ ЕЩЕ ВЧЕРА!» это фильм о целой отрасли экономики европейского государства, которая вышла из-под государственного контроля и управляется мафиозными структурами. Эти структуры написали под себя Лесной кодекс Украины, по-своему трактуют природоохранное законодательство и имеют мощное лобби в министерских кабинетах и в кругу украинских политиков. Показанная в фильме ситуация реально сложилась не только в Харьковской области, а и во всем лесном секторе Украины. Анализируя сертификацию Гутянского лесхоза, напрашивается вывод о том, что украинский лесной беспредел опирается на так называемую лесную «сертификацию» под мировым брендом FCS (Forest Stewardship Council лесной попечительский совет). Благодаря FCS из бедной лесами Украины непрерывно наращивается поток экспорта лесной продукции в Евросоюз. А международные «сертификаторы», реально понимая, что происходит, называют поток древесины из Украины «белым» и способствуют его увеличению. Воистину черное может стать белым, если это кому-нибудь нужно.
  Вам предлагается к просмотру оригинальная версия фильма, рекомендованная аудитории, понимающей русский и украинский языки. На YouTube в рамках проекта Green Video данный фильм также размещен с английским синхронным переводом:
  «WHERE HAS THE FOREST GONE? IT WAS STILL HERE YESTERDAY!»

  • popkov сказав:

   Олег…

   Наша молодость прошла в те времена, когда вероятность появления фильма Валерия была равна  1%, но … в случае его появления проблема была бы однозначно решена…, хотя я не уверен, что он прав абсолютно во всем…

   В нынешнее время, вероятность появления подобного фильма, – при наличии средств на его создание, – 90%; вероятность его просмотра теми для кого он снимался – 1%; вероятность принятия адекватных решений властью – 0,001%…

   Чего ТЫ хочешь? Им по БАРАБАНУ…

 6. OLEG Lystopad сказав:

  “Міняти закони треба” — часто звучить як відповідь на питання “А що з цим робити”. Як депутати, уряд та інші суб’єкти законодавчої ініціативи використовують свої можливості покращити ситуацію – видно з таблички та експертних коментарів до неї (останній стовпчик):  https://www.lisportal.org.ua/79473/ Надзвичайно цікаве чтиво, хто би міг подумати…

Залишити коментар