Через масове заселення шкідниками здорове дерево гине протягом 3-5 тижнів

Вже другий рік поспіль лісівники та громадськість стурбовані масовим відмиранням сосни звичайної на території Волинської області. Внаслідок  довготривалих кліматичних аномалій і порушенням водного живлення спостерігається суттєве збільшення популяції стовбурових шкідників, в тому числі верхівкового короїда. Через масове заселення яких дерево в природних умовах втрачає здатність до опору і гине протягом 3-5 тижнів.

Лісівники Волині першими забили на сполох. Починаючи з минулого року, проводиться постійний моніторинг за осередками верхівкового короїда. Неодноразово проводились виїзні семінари та тренінги за участю науковців, спеціалістів лісозахисту, депутатів обласної та місцевих  рад, громадськості.  Пошкодженні площі ставляться на облік, на їх основі в подальшому  намічаються заходи із покращення санітарного стану лісу. В зв’язку з прийняттям Санітарних правил у лісах України в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 року №756, проведення санітарних заходів ускладнено, а сам процес від відведення ділянки до отримання дозволу на рубку затягується. Внаслідок цього втрачається якість, шкідник перелітає і займає нові території. Якщо станом на 01 травня 2016 року площ, уражених верхівковим короїдом, по підпорядкованих підприємствах Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства нараховувалось 1305 га, то  на 1 серпня 2017 року, незважаючи на проведенні лісівничі заходи боротьби, вона збільшилась до 7319 га. Тому нині ініціюється внесення змін до згаданого нормативного документа. Лісівники вкотре застерігають: зволікання та пасивна позиція окремих представників органів влади, недосконалість нормативних актів може призвести до катастрофічних, непоправних наслідків протягом найближчих років.

При цьому всихання сосни є не тільки  проблемою Волині. Аналогічна ситуація спостерігається в сусідніх Рівненській та Житомирській областях, а також Республіці Білорусь та Польщі. Важливо пам’ятати: від кожного з нас сьогодні залежить екологічний стан довкілля найближчого майбутнього.

Втрати від шкідливої дії верхівкового короїда можна порівняти з масштабною пожежею. Кінцевий результат однаковий – мертві деревостани.

Лісівники запевняють: на місці пошкоджених лісових ділянок буде створено нові лісові культури.

dsc00721

На зміну уражених деревостанів прийдуть нові, біологічно стійкі насадження. Адже ліс – це  сукупність землі, рослинності, в якій домінують дерева та чагарники, тварини, мікроорганізми  та інші природні компоненти, що в своєму розвитку біологічно взаємопов’язані, впливають один на одного і на навколишнє середовище.

 

 

Прес-служба Волинського ОУЛМГ

Залишити коментар