Игорь Шейгас: Про ознаки ПЗФ

Не было связи и я только сегодня обнаружил письмо своего товарища молодости, которое отправлено ещё вчера.  Размещаю само письмо и прилагаемый текст, представляющий отдельную  и интересную для меня работу. Игорь Спасибо! Обязательно отвечу, но сегодня уже “наелся” компьютером…Нет свежести… Пиши… Чем больше будут писать лесоводы, тем интереснее будет сайт…Поверь я им всегда рад и не моя вина в том, что они молчат…  Наверное тоже терпят?  Некоторые – пишут в стол….А зря… М.П.

“Шановний пане Михайле!Я не зареєстрований у фейсі, тому пишу на адресу, яку знайшов у пошуковці. Вибач.Лист написав давно, була надія, що розум переможе. Нажаль, перемогла жадібність.Серце болить.Тупі злодії продовжують дерибан. Відчуваю інформаційний  вакуум Ваших читачів відносностану справ у лісівників та, особливо – мисливствознавців і півдня і всієї країни. Ми ж бездумно втрачаємо цілий природний (фауністичний) ресурс, що прискорює падіння галузі у прірву.Маю масу матеріалу. З повагою – Шейгас Ігор.”

Не витримав: давно хотів поспілкуватись на лісовому порталі відносно проблем ПЗФ. Раніше постійно переглядав Ваш, шановний Михайло Юрієвич, портал, цікавився дискусіями колег-профі. Зараз же неприємно відкривати сторінку: Forester18 зник, щодня…  от і вся дискусія. Ніхто з них ні лісник, ні мисливець. Просто еколог, “на все руки мастер”. Для мене, якщо еколог не має спеціалізації: зоолог (теріолог, орнітолог, іхтіолог), лісівник, мисливствознавець, агроном, хімік, ядерник, будівельник, ще якийсь спец – він ніхто у сучасному світі вузьких спеціалізацій. Неприємно і прикро слухати. Вони ніяк не можуть зрозуміти і не зрозуміють (бо не хочуть) що лісниками і мисливцями не народжуються. Ними становляться протягом років під багатосезонними дощами і заметілями у нашому цеху під відкритим небом, біля вогнищ на рубках, під час охорони глухариних токів, у стичках з озброєними браконьєрами, під час вдалих і невдалих полювань, у незабутніх зустрічах з вовками у лісових сутінках: дивишся їм услід, розумієш, що вони хижаки, а відчуття захвату від такої величі, дикої краси не полишає тебе. Та що тут балакати! Це потрібно мати в душі. 

          Лісників та єгерів зробили ворогами лісу. Крадуть бо. Ти скажи мені, хто зараз не краде? Лісників, на яких трималася і тримається поки що лісова система, роблять лісовими ворогами. Розумію, у сім’ї не без урода. Я ж говорю про справжніх лісоводів. Трагічні місця загибелі та могилки яких – під дубами та соснами. Для мене особисто всі ті справжні, кого я зустрічав на 46-річному лісовому і мисливському шляху, особистості: лісники (особливо – лісники та єгері), майстри, лісничі, директори (ох, як нелегко ж їм, справжнім), начальники управлінь, міністри. І що саме неприємне – коли у нас остаточно вкрадуть ліс, лісники (бо без них діла не буде) стануть найціннішими та найчеснішими людьми у галузі (чи в сім’ї?).

          Тепер про професіоналізм. Про лося. Ви ж, Михайло Юрієвич, колись допомагали мені обробляти математичний матеріал до дисертаційних рекомендацій з “лосиної” тематики, за якими почали знаходити спільну мову мисливствознавці та лісоводи, у яких лосі (ну дуже вже) полюбляли об’їдати соснові молодняки, завдаючи лісовому господарству держави мільйонні збитки. Ось чому, читаючи Ваші репости, я відчуваю почерк профі. Але то було колись – у часи пікової чисельності лосиного поголів’я. Потрібно розуміти, що сучасна популяційна ситуація в ареалі постійно змінюється. Лось – не олень, який може чудово жити у невеличкому вольєрі у будь-якому куточку України – від Карпат і Полісся до напівпустельного Джарилгача, де чисельність оленя, лані та муфлона, до речі, зашкалює всі допустимі і недопустимі щільності населення. Не хочеться каркати, але на “геть нетрадиційне” питання працівників НППІ “Джарилгацький”: “Що робити?”, відповідаю: “Лопати купляти, трупи загрібати”. Сердяться. І цей бардак відбувається не без втручання так званих любителів природи-ворогів мисливства. Але ж з них, як з гуся вода: повна піарна безвідповідальність. Лось на пустельному острові не житиме. Йому потрібне природне болото. Маємо чудові результати досвіду будівництва лосеферм у Костромі та Вологді (до речі, спланованих нашим вчителем, видатним київським професором Салганським), але все одно – потрібне поліське болото. До чого це я. У нас ніколи не буде багато лося, бо українське лосине Полісся географічно знаходиться на самісінькому півдні європейської частини його ареалу. Про лося у херсонських заплавах Дніпра потрібно забути, ніхто вже не буде садити стільки соснових молодняків для його харчування. Ось чому мені так сумно було приймати участь на “лосиних” дебатах на засіданнях Мінприроди. Сумно було сидіти у Орхуському центрі, де половина присутніх бачила лося, найкрупнішого представника фауни оленячих України, в кращому випадку – у кіно чи зоопарку. Аргументи були непотрібні. Потрібно було лише: “Охоту закрыть!”, “Лося в ЧКУ!” І при цьому ніхто, реально ніхто з присутніх не знав, скільки у нас лосів. Я зразу чесно признався: “Не знаю, потрібно провести окремий облік”. Якби тоді, у січні (це було реально), його провели – всі питання були би зняті.

Я не противник Червоної Книги. Я проти дурості і брехні. Усім і на кожному кроці кажу і доводжу, що зональна система природокористування, що є основою функціонування Національних природних парків, є найкращим надбанням теорії і практики розумного використання людиною природних ресурсів. Я би всю країну, ні, навіть планету перетворив би у такий Парк, бо якщо вже ми, сучасні споживачі, на своїй власні шкурі відчули, як дохазяйнувалися на цій бідній Землі, то що ми залишаємо дітям та полишимо онукам? Засрану нами самими пустелю.

          І ще одне. Не буду вдаватися у сучасні “санітарні” нюанси нашого багатостраждального лісового господарства, але хай дадуть мені відповідь любителі гнилі, автори “Чем дерево гнилей, тем оно ценней и полезней для жизни растений и животных”. Невже у цих любителів у хаті немає жодної “не гнилої” табуретки? Не повірю, як не повірю у їх 100% вегетаріанство, що вони не жруть ковбасу, і пошлю їх на екскурсію на рядову українську бойню. Разочка хватить, щоб заткнутись про “птичек и зверюшек”. І знаменитий Фелікс Робертович Штільмарк, іменем якого пудрять мізки лєкторату природоохоронні піарщики, вороги мисливства та сучасного природокористування, був не лише знаменитим організатором заповідної справи у СРСР, Природоохоронцем з великої літери, але й талановитим мисливцем. Мисливствознавцем за фахом, почесним членом Російського мисливсько-рибальського союзу. Ось чому я ніколи не згоджуся з “гнилим” варіантом санітарних правил, що забороняє традиційне прибирання тієї ж гнилі за умов гострого дефіциту дров (деяким киянам цього нізащо не зрозуміти), та з забороною регулювання чисельності диких тварин у нацпарках, більшість з яких були колись мисливськими господарствами, прямим завданням яких було підвищення чисельності поголів’я.

“…Провести строгую грань между дикой и “недикой” природой в наше время очень трудно или даже невозможно. Определение “дикости” как полной безлюдности зачастую условно, такие места все труднее найти, в “глуши” подчас могут жить люди, а цветок одуванчика у обочины дороги человек с чистой душой рассматривает как “первозданный”, как “Божье творение”…”(Ф. Штільмарк). Так це було сказано про безмежну та ще й радянську Росію. І коли я чую дискусійний лепет про “дику-недику” природу в умовах антропогенно знівеченої України, мені стає смішно від тих псевдофілософських потуг. Нехай заборонили мисливство у нацпарках, де згідно базовим положенням, в заповідній зоні заборонена інтродукція нових видів тварин, не кажучи вже про експлуатацію поголів’я. Добре, нехай буде так. Але як же тоді, за Законом, відрегулювати ситуацію (для прикладу) у НПП “Джарилгацький”, де всі місцеві ратичні дикі тварини (олень шляхетний асканійський, лань та муфлон) плюс єнотоподібний собака – інтродуценти чи акліматизанти і межі заповідної зональності для них не писані? Ситуація загострюється також через періодичне зростання чисельності хижаків. Що робити, панове “на всі руки” екологи? Як зберегти від деградації перлину півдню України?

Інший малесенький приклад. Малолісно-лісодефіцитна Херсонщина. Дослідне лісництво ДП “Степового ім. В.М. Виноградова філіалу УкрНДІЛГА”. Що накажете робити з плантацією тополі, яка вже давно вичерпала свою наукову цінність і на моїх очах втрачає матеріальну, бо її вже давнісінько потрібно лікувати, тобто, вирубувати гниль або зрубати за віком. Не можна – ПЗФ, заказник. Ніззя, бо декому гнила деревина – основа життя. Але тільки не для мене, лісівника з 46-річним стажем. Особливо не для мене, коли зненацька падає долі у безвітряну погоду півтонний шматок тополини, ламаючи при цьому два-три здорових дерева. Це окраїна міста, кругом гуляють маленькі діти з мамами. Не для мене, коли я щоліта намагаюсь загасити тополевий пух, який регулярно підпалює якийсь придурок, який горить, наче порох, залишає диміти обгорілі гнилі пеньки. Не для мене, коли через якогось екологічного невігласа і його піар-понтів поганиться 90-річний досвід залісення Олешківської пустелі, а з такими зусиллями створені насадження перетворюються у “заповідну труху”. І ніколи не буде для мене.

Фотографії: “Неслухняний Вітер  виконує санітарні рубки на плантації тополі за Інструкціями кекц”.


16 Коментарів “Игорь Шейгас: Про ознаки ПЗФ

 1. Ой, нет. Мне такое читать нельзя. Это тока для тех, кто понял жизнь.

  А вообще, дело говорит Шейгас. Надо делать платный доступ к материалам портала. Пора завязывать с этим коммунизмом. Чтоб на халявку никто курс молодого лесника пройти не мог. Капитализм – значит капитализм.

  Честно, я худею от вашего леспрома 🙂 Тут вся отрасль какой-то заповедник.

  • valentyna meshkova сказав:

   Кожен фахівець має бути зацікавлений у популяризації знань, якими він володіє. Лісівники обвинувачують екологів у неграмотності і вважають нижче своєї гідності щось пояснити. Так само приходиш до лікаря, а він починає – жовчний міхур це таке складне, Вам і не зрозуміти, він пов”язаний із травленням. Я виходжу із себе: ми у 8 класі школи вчили з анатомії, що у довчний міхур впадають протоки підшлункової залози та печінки. Так само і лісівники: МИ – народ особливий, ми таке знаємо, що вам ніколи не зрозуміти. Шановні  екологи, економісти,  водії та слюсарі! Немає питань, які неможливо популярно пояснити. Звертайтеся!!!!

   А що дійсно незручно у новому інтерфейсі порталу, що блоги самі собою, а всі дискусії чипляються до статті, і вже до неї не мають ніякого відношення.

 2. popkov сказав:

  Дорогой Игорь,
  Мы всегда были «на Ты» и предлагаю сохранить традицию, хотя бы чтобы не путаться… Теперь по существу…
   О сайте.  Forester18 хороший человек, но его зашкаливает и он «выходит за рамки»… Потом мне среди ночи звонят оскорбленные им люди…  Я Юрия  знаю лично (на митинге в апреле познакомились), уважаю, когда-то переписывались, много раз пытался разными методами убедить обойтись без явного антисиметизма и личных оскорблений… Две недели всё нормально, а потом срывается… А сейчас сайт уже не мой, здесь действуют иные правила … Жаль, .. мне было интересно общаться, но …Хочешь дам его адрес – переписывайтесь…
   Твой  текст о новых активных посетителях сайта заставил вспомнить быль 15-20 летний давности. Шеф (Ты знаешь кого я так называю) защищая отрасль на заседании ВР обратился к одной очень известной женщине депутату – врачу «акушеру гинекологу по образованию» со словами приблизительно следующего смысла:
  – я не специалист и в предмет Вашей деятельности не вторгаюсь, и Вы не лезьте в моё лесное хозяйство»…
  До сих пор помню реплику из зала, которая конечно не попала в стенограмму:
  – вторгаетесь – вторгаетесь…. и с образованием и без образования… и лесники не исключение…
   Есть предметы и области знаний, которые интересны всем, причем каждому по разному… Лес – достояние народа и поэтому лесное хозяйство интересно всё большему числу людей, причем чем меньше лесов, тем оно более интересно… А люди разные и у лесников только один путь – ОБЪЯСНЯТЬ…
  По привычке я отношусь к лесному порталу как к своему дому… Я не гоню и не обижаю гостей…бывает извиняюсь за то, что не могу принять достойно и ухожу от общения… Мне очень не хватает Сильвы, Кверкура, лесовода, форестера, Богдана, экономиста,….Оксан (их несколько) и очень многих других… Но писать или не писать это их выбор… Я думаю они редко пишут, только от осознания бесполезности этого занятия… У меня такое чувство тоже есть, иногда я гашу его алкоголем, но стараюсь сопротивляться…
   Общение с такими людьми как Листопад, Борейко, Исаченко, Назаренко, Деревообробник  я считаю абсолютно необходимым… Оно позволяет понять взгляд на проблемы леса, как заинтересованных кругов, разного типа, так и общества в целом. Противостояние и поиск компромиссов между представителями различных точек зрения неизбежны и именно общение позволяет заранее подобрать аргументы для спора.
   Об узкой специализации.   В науке «ДА» узкая специализация необходима, так как даже хорошие мозги не справляются с потоком информации, но в производстве далеко не всегда. В частности, в лесном хозяйстве хорошие специалисты всегда энциклопедисты, разбирающиеся во многих вопросах: без этого нельзя… Кроме того, здесь важно не только ЗНАТЬ и постоянно ЧИТАТЬ, но и ДУМАТЬ… причем самостоятельно просчитывать альтернативы… Такие люди всегда были в отрасли, но сейчас они не востребованы… Конечно, это не умаляет значимости узких специалистов, которые бесценны и во многих вопросах не заменимы…
   Об отношении к лесникам.  Моя позиция предельно проста: никто не может унизить или оскорбить человека, коллектив или профессию, за исключение их самих. Корни отношения общества к лесникам надо искать в них самих и они это обязаны осознавать. Без этого сдвига к лучшему не будет.
   На вопрос «хто зараз не краде?» отвечаю очень-очень многие и я давно знаком и дружу с некоторыми…Впрочем и тех кто, “не белый и пушистый” я тоже понимаю и со многими дружен… СИСТЕМА, будь она проклята, подчиняет и перемалывает подавляющее большинство… Я им не судья…
   Я согласен, профессиональные и моральные качества лесоводов снижаются по мере продвижения вверх по карьерной лестнице. На самом верху они сейчас вообще не нужны.
   Про лося…   Я давно и активно против внесения лося в Красную книгу и 25 летнего  моратория на охоту. Я видел сотни лосей в своей жизни, имею многие десятки их фото и даже видео сделанных собственноручно. Докладываю -численность лося растет: в 2004 году было 4510 в 2016 – 6583…   Добыча в 2016 достигла максимума лишь чуть-чуть превысив 200 голов (213). Зарегистрировано  6 случаев браконьерской добычи и 8 случаев случайной гибели, – в основном на дорогах. Это мизер.  По областям ситуация ещё ярче,  численность лося в Ровенской области за десять лет более чем удвоилась, а в Черниговской почти удвоилась… Запрет охоты только ухудшит ситуацию, но среди охотоведов никого не нашлось, чтобы привести цифры официальной статистики. и убедить экологов. Почему?
  Я никогда не видел лосей южнее Балаклеи (Харьковская) область, но знаю, что они забегали и дальше. Но это просто единичные случаи. Лось – житель западного Полесья  и я абсолютно с Тобою согласен. Центрально-Киевское Полесье и северная лесостепь это граница его нормального ареала, хотя попутешествовать он любит 
   Что касается решения, то его приняли не экологи, а власть, в которой нет специалистов способных оценить качество аргументов. Так и в лесной власти, и в экологической….  Вот это действительно БЕДА….
         Об абсолютной заповедности. Я уже не раз писал, что не считаю концепцию абсолютной заповедности подходящей для Украины и обосновывал это. Но среди лесников, вообще, и представителей лесной науки, в частности, не нашел никакой поддержки. Эти «профи», в добавление к многочисленным объектам ПЗФ, исключили из расчета главного пользования ещё 40% украинских лесов. С из них кем и о чем говорить? Предложение украинского-шведского проекта о внедрении в Украине положений системы Натура-2000 и концепии выделения ключевых биотопов датировано 1999 и 2000 годами… Кто его поддержал? Какой толк критиковать экологов, если у самих лесников за душой пусто и свои предложения отсутствуют?
  О гнили…  Чего- чего сухостоя и валежа в украинских лесах более чем достаточно. Старый сухостой никто не убирает и правильно делает.  Экологи отреагировали на глупейшие положения старых санитарных правил об обязательной уборке сухостоя и валежа, и обязательной вырубке редин. Я очень много писал о том, что это глупость, но не ожидал что эти правила можно ещё более ухудшить… Совместными усилиями лесников и экологов это удалось… Спорить и защищать истину надо было в прошлом году.
  Замечу, что критика новых санправил была только на Украинском лесоводе. Официальная лесная власть демонстрировала полный «одобрямс»,  а и.о. председателя откровенно пиариалась на принятии новых санправил,  считая это своей заслугой. Кого можно обвинять сегодня? Руководить значит предвидеть, а бить по хвосту и обвинять вчерашних оппонентов – последнее дело… Начинать надо с себя…
  О накоплении перестойных малоценных древостоев.   Я пишу об этом очень давно и скоро напишу снова. Ты абсолюно прав: лесоводы Украины абсолютно не эффективно используют миллионы га земель, официально выключенных из расчета главного пользования. Но кто в этом виноват? Кто автор соответствующих правил? Могу утверждать, что  Борейко и Листопад,  не имеют к ним никакого отношения.
  В целом я Тебя понимаю и поддерживаю. Пиши и публикуй комментарии… Это не сложно… Я рад всем неравнодушным людям… которым не все равно….. и у которых иногда болит сердце… Главное чтобы стучало…
   С уважением,
   
  М.П.

 3. OLEG Lystopad сказав:

  Михайле, ти справді віриш статистиці ДАЛРу? (Добыча в 2016 достигла максимума лишь чуть-чуть превысив 200 голов (213). Зарегистрировано  6 случаев браконьерской добычи и 8 случаев случайной гибели, – в основном на дорогах)

 4. OLEG Lystopad сказав:

  Про Концепцію абсолютної заповідності. Всоте мабуть, пояснюю: концепція – універсальна річ. А от її застосування — річ індивідуальна, залежить від конкретних умов. У цьому полягає Принциа абсолютної заповідності — застосовувати концепцію настільки, наскільки можливо і доцільно у даних умовах.

 5. OLEG Lystopad сказав:

  І ви обидва чудово підтвердили необхідність занесення лося до ЧКУ – як вида, який знаходиться на межі свого природного ареала: “Центрально-Киевское Полесье и северная лесостепь это граница его нормального ареала”

 6. popkov сказав:

  Это статистика Госстата и другой просто НЕТ. У меня нет выбора: я обязан либо верить, либо говорить что ВЛАСТЬ тотально ВРЕТ. Странно, что Вы (экологи) не знаете этой статистики, также и того что радиус охранной зоны в 1000 м дает площадь 314 га… Это проявления небрежности…, которые становятся для меня привычными… Небрежность в обосновании решений и принятии законов может дорого стоить… и стране… и чьей-то личной репутации… К сожалению в этом вопросе и лесники и экологи ОДИНАКОВЫ… а у меня просто силы бороться с этим  кончились…

  Мне надоело… Я говорил о санправилах и 10 лет назад и в прошлом году… многие лесники уже убедились в моей правоте, хотя не признают этого, экологи на очереди… тоже будет и с лосем, и ждать 25 лет не придется… Подождите статистики за 2017 год… Правда, удовлетворения от фраз типа “я же говорил” очень слабое… Поэтому грустно…

 7. OLEG Lystopad сказав:

  Держстату цю статистику дає ДАЛР. Нам вона також відома, я її наводив у своїй статті “Не стріляйте у горбокника”  Так само як і обгрунтовані сумніви у достовірності цих цифр: “За даними Держлісагентства на початок 2016 року в Україні налічувалося 6616 лосів. Для порівняння, у 2015 в Польщі їх налічувалося 28 тис., а в Білорусі в 2014 — 30-40 тис.
  На думку ж керівника секції ссавців Національної комісії з питань Червоної книги України Сергія Межжеріна, зараз в нас лосів залишилося взагалі одна-дві тисячі. А його ареал (територія проживання) скоротився в п’ять разів у порівнянні з 1970-1980 рр.”
  Там є й інші аргументи на користь заборони полювання на лося. Які так ніхто аргументовано не спростував.

  “якщо за даними Держлісагентсва чисельність лося з 2006 по 2016 збільшилася (на нашу думку – лише на папері) в 1,5 рази, то кількість ліцензій на його видобуток… учетверо.
  Тобто темпи вибивання горбокоників утричі більші, ніж темпи їх розмноження. А якщо врахувати думку фахівців, які вважають, що на одну ліцензію мисливцями відстрілюється 2-3 лося, то мисливський прес на цього звіра ще більший. І це ще не все. Додайте масове браконьєрство, а також часті випадки загибелі цих тварин від зіткнення на дорогах з автомашинами (на відміну від європейських країн, в Україні на автострадах досі не створено жодного переходу для диких копитних) та загибель лосів при попаданні в меліоративні канали з слизькими бетонними берегами”
  І ще питання: а чи потрапили у оф статистику хоча би усі ті випадки, які описані на УЛП, наприклад:

  В нерівній боротьбі с браконьєрами на території Ічнянського національного парку загинув ще один лось!
   04/03/2015   403   0

  Дорослого самця лося, що мав надію найти безпечний притулок на заповідній території, було застрелено та випотрошено в ніч на 1…

  ЖЕРТВОЮ БРАКОНЬЄРІВ СТАВ ЛОСЬ
   11/02/2012   597   0

  Минулої середи близько 10-ої години ранку під час патрулювання території працівники служби охорони Великоглушанського природоохоронного науково-дослідного відділення Національного природного парку…

  Браконьєри на Чернігівщині виловлюють лосів
   24/12/2016   492   0

  До Державної екологічної інспекції у Чернігівській області нещодавно надійшло повідомлення про те, що з лісу на територію с. Радомка Семенівського…

  На Чернігівщині заради забави жорстоко вбили родину лосів
   26/01/2017   498   0

  На Черниговщине ради забавы жестоко убили семью лосей. Убили вожака стаи и беременную самку, которая шла последней. Браконьеров напугала лесная….
   

 8. popkov сказав:

  Олег, я привожу статистику Гостатата, которая сформирована на основе форм , заполняемых о организациями, которые ведут охотничье хозяйство. В 2016 году их было 1094… Ниже выдержки из реестра, который я попытался сформировать… Причем здесь Гослесагентство?

  ВЎННИЦЬКА ОБЛАСНА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ДП “ДАШЎВСЬКЕ ДОСВЎДНЕ ЛЎСОМИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДП “ГАЙСИНСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ЖМЕРИНСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  БАРСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  БЕРШАДСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ВЎННИЦЬКА МЎСЬКРАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ГАЙСИНСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ЖМЕРИНСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ЎЛЛЎНЕЦЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  КАЛИНЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  КОЗЯТИНСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  КРИЖОПЎЛЬСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ГО “ЛИПОВЕЦЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР”
  “ЛЎТИНСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР”
  МОГИЛЎВ-ПОДЎЛЬСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ГО “МУРОВАНОКУРИЛОВЕЦЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР”
  НЕМИРЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ОРАТЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЎЦЎЯ УТМР
  ПЎЩАНСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ПОГРЕБИЩЕНСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  УТМРУКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў РИБАЛОК
  ТИВРЎВСЬКА РАЙОННА ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ТОМАШПЎЛЬСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “УТМР”
  ТРОСТЯНЕЦЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ТУЛЬЧИНСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ХМЎЛЬНИЦЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ГО “ЧЕРНЎВЕЦЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР”
  ЧЕЧЕЛЬНИЦЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ШАРГОРОДСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ЯМПЎЛЬСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ДП “ТУЛЬЧИНСЬКЕ ЛЎСОМИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДП ЧЕЧЕЛЬНИЦЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО
  КП “ВЎЙСЬКОВО-МИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО “ПЕТРИК”
  ДП “КРИЖОПЎЛЬСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ВЎННИЦЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДП “БЕРШАДСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДП “ЎЛЛЎНЕЦЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДП “МОГИЛЎВ-ПОДЎЛЬСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ХМЎЛЬНИЦЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ВЎННИЦЬКЕ ОБЛАСНЕ КОМУНАЛЬНЕ СПЕЦЎАЛЎЗОВАНЕ ЛП “ВЎНОБЛАГРОЛЎС”
  ПАТ “СЎЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ВЎННИЦЯРИБГОСП”
  ДП – ВЎННИЦЬКА ЛЎСОВА НАУКОВО-ДОСЛЎДНА СТАНЦЎЯ
  ПП “ТУРИСТИЧНЕ МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО “ВЎННИЦЬКЕ”
  ПП ТУРИСТИЧНЕ МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО “ФАУНА”
  ПП ТУРИСТИЧНЕ МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО “ВЕПР”
  ПП ТУРИСТИЧНЕ МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО “ДАШЎВСЬКЕ”
  ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВЎДПОВЎДАЛЬНЎСТЮ “ХИТРИЙ ЛИС”
  СЎЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ТОВ “ДАШЎВСЬКИЙ КРАЙ”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ЦУМАНСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “РАТНЎВСЬКЕ ЛЎСОМИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ГОРОДОЦЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “МАНЕВИЦЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “КЎВЕРЦЎВСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО ” КАМЎНЬ-КАШИРСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ШАЦЬКЕ УЧБОВО-ДОСВЎДНЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “КОЛКЎВСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ВОЛИНСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў РИБА
  КОВЕЛЬСЬКЕ СПЕЦЎАЛЎЗОВАНЕ ЛЎСОГОСПОДАРСЬКЕ ПРИВАТНЕ АКЦЎОНЕРНЕ ТОВАРИС
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “МИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО “ЗВЎРЎВСЬКЕ”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ГОРОХЎВСЬКЕ ЛЎСОМИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ЛЮБЕШЎВСЬКЕ ЛЎСОМИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “МИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО “СТАРОВИЖЎВСЬКЕ”
  ТУРЎЙСЬКЕ РАЙОННЕ ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ Ў РИБАЛОК “ТУР”
  МАЛЕ ПРИВАТНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ВЕРОНЎКА”
  ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВЎДПОВЎДАЛЬНЎСТЮ “ВЎКЎНГ”
  ПРИРОДНИЙ ЗАПОВЎДНИК ЧЕРЕМСЬКИЙ
  ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВЎДПОВЎДАЛЬНЎСТЮ “ДОФ АРБО”
  ПРИВАТНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ОЛЬВЎТА”
  СТАРОВИЖЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Т
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “СПЕЦЎАЛЎЗОВАНЕ ЛЎСОГОСПОДАРСЬКЕ АГРОПРОМИСЛОВЕ
  ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВЎДПОВЎДАЛЬНЎСТЮ “ШАЦЬКЕ МИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВ
  ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВЎДПОВЎДАЛЬНЎСТЮ “ЎШЎВ”
  ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВЎДПОВЎДАЛЬНЎСТЮ “ПАВЛЎВСЬКЕ МИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДА
  ЎВАНИЧЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў Р
  ЛОКАЧИНСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў Р
  ШАЦЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў РИБАЛОК
  ПРИВАТНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ХУБЕРТ”
  ВОЛОДИМИР-ВОЛИНСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВ
  ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВЎДПОВЎДАЛЬНЎСТЮ “ВУЛФ-К”
  РАТНЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў РИБ
  РОЖИЩЕНСЬКА РАЙОННА ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИ
  ЛЮБЕШЎВСЬКА РАЙОННА ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИС
  МАНЕВИЦЬКЕ РАЙОННЕ МИСЛИВСЬКЕ ТОВАРИСТВО “ТРОЯНЎВСЬКЕ”
  МАНЕВИЦЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў РИБ
  КАМЎНЬ-КАШИРСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ
  ЛЮБОМЛЬСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў РИ
  ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВЎДПОВЎДАЛЬНЎСТЮ “МАЙДАН “МИСЛИВСЬКИЙ”
  ЛУЦЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў РИБАЛОК
  КЎВЕРЦЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў Р
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ПРИБУЗЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ПРИВАТНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “САДЎВСЬКА ДАЧА”
  ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВЎДПОВЎДАЛЬНЎСТЮ “ВЕСТА М”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКИЙ КЛУБ “СТОХЎД-КОЗАЦЬКИЙ”
  ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВЎДПОВЎДАЛЬНЎСТЮ “СТАНОВО”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ “ЗАХЎД”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКИЙ КОЛЕКТИВ “НАБОЛОЦЬКИЙ”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “СТО-ХОДЎВ”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ “ЦИР”
  ШАЦЬКИЙ НАЦЎОНАЛЬНИЙ ПРИРОДНИЙ ПАРК
  КОВЕЛЬСЬКА МЎСЬКРАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ
  ВЕРХНЬОДНЎПРОВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  П’ЯТИХАТСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР У ДНЎПРОПЕТРОВСЬКЎЙ ОБЛАСТЎ
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ВЕРХНЬОДНЎПРОВСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВЎДПОВЎДАЛЬНЎСТЮ “ТЕХНОМЕТСЕРВЎС”
  ВИРОБНИЧЕ ПЎДПРИЇМСТВО “САМАРА” ДНЎПРОПЕТРОВСЬКО° ГАРНЎЗ.ОРГАН.ТВМРЗС
  ДНЎПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  КРИВОРЎЗЬКА МЎЖРАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  НЎКОПОЛЬСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР У ДНЎПРОПЕТРОВСЬКЎЙ ОБЛАСТЎ
  НОВОМОСКОВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР У ДНЎПРОПЕТРОВСЬКЎЙ ОБЛАСТЎ
  ПАВЛОГРАДСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР У ДНЎПРОПЕТРОВСЬКЎЙ ОБЛАСТЎ
  CИНЕЛЬНИКЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР У ДНЎПРОПЕТРОВСЬКЎЙ ОБЛАСТЎ
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ АПОСТОЛЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР У ДНЎПРО
  ВАСИЛЬКЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР ДНЎПРОПЕТРОВСЬКО° ОБЛАСТЎ
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “ДНЎПРОПЕТРОВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР”
  МАГДАЛИНЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР ДНЎПРОПЕТРОВСЬКО° ОБЛАСТЎ
  МЕЖЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР ДНЎПРОПЕТРОВСЬКО° ОБЛАСТЎ
  ПЕТРИКЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ПЕТРОПАВЛЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР ДНЎПРОПЕТРОВСЬКО° ОБЛАСТЎ
  ПОКРОВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР ДНЎПРОПЕТРОВСЬКО° ОБЛАСТЎ
  СОЛОНЯНСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР ДНЎПРОПЕТРОВСЬКО° ОБЛАСТЎ
  СОФЎ°ВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ТОМАКЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР В ДНЎПРОПЕТРОВСЬКЎЙ ОБЛАСТЎ
  ЦАРИЧАНСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР ДНЎПРОПЕТРОВСЬКО° ОБЛАСТЎ
  ЮР”°ВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР ДНЎПРОПЕТРОВСЬКО° ОБЛАСТЎ
  КРИНИЧАНСЬКЕ РАЙОННЕ ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ Ў РИБАЛОК
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “КРИВОРЎЗЬКА ГАРНЎЗОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ ТВМР ЗБРОЙН
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ВЕЛИКОАНАДОЛЬСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ПРИАЗОВСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “КРАСНОЛИМАНСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ТОВ “ПЕРШОТРАВНЕВЕ МИСЛИВСЬКО-РИБОЛОВНЕ ГОСПОДАРСТВО “УДАЧА”
  “СЛОВЯНСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ МИСЛИВЦЎВ ТА РИБАЛОК “ТОР”
  КП “МИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО”ТКБ”
  КП МИСЛИВСЬКО-РИБОЛОВНЕ ГОСПОДАРСТВО “СОКЎЛ”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “СЛОВЯНСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  КП НОВОАЗОВСЬКЕ МИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО “УДАЧА”
  ООО “УКРА°НСЬКЎЙ МИСЛИВСЬКИЙ КЛУБ”
  КП МРГ ОЛЕКСАНДРЎВСЬКО° РАЙОННО° ОРГАНЎЗАЦЎ° УТМРГ
  КП МРГ УТМР АМВРОСЎ°ВСЬКОГО РАЙОНУ
  КП МРГ УТМР АРТЕМЎВСЬКОГО РАЙОНУ
  КП МРГ УТМР ВЕЛИКОНОВОСЎЛКЎВСЬКОГО РАЙОНУ
  ДОЧЎРНЇ ПИДПРЎЇМСТВО МРГ УТМР
  КП МРГ УТМР ВОЛОДАРСЬКОГО РАЙОНУ
  КП МРГ УТМР М.ГОРЛЎВКИ
  КП МРГ ДОБРОПЎЛЬСЬКОГО РАЙОНУ
  МРГ ЇНАКЎ°ВСЬКЕ УТМР
  КП МРГ УТМР КОСТЯНТИНЎВСЬКОГО РАЙОНУ
  КП МРГ УТМР М.КРАСНИЙ ЛИМАН
  ГОСПРОЗРАХУНКОВЕ ПЎДПРИЇМСТВО “МИСЛИВЕЦЬ Ў РИБАЛКА”
  КП МРГ УТМР М.МАКЎ°ВКА
  КП “МАР°НСЬКЕ МРГ” УТМР
  КП МРГ УТМР М.НОВОАЗОВСЬК
  КП МРГ УТМР М.СНЎЖНЕ
  КП МРГ УТМР СТАРОБЕШЎВСЬКОГО Р-НУ
  КП МРГ УТМР ТЕЛЬМАНЎВСЬКОГО Р-НУ
  КП МРГ УТМР М. ХАРЦИЗСЬК
  КП МРГ УТМР ШАТАРСЬКОГО Р-НУ
  ЯСИНУВАТСЬКЕ МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКЕ КП “ЧСИНУВАТСЬКЎ ПРОСТОРИ”
  НАЦЎОНАЛЬНИЙ ПРИРОДНИЙ ПАРК “СВЯТЎ ГОРИ”
  “МРГ УТМР КРАСНОАРМЎЙСЬКОГО Р_НУ
  ГО”ДОНБАСЬКЕ ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ ТА РИБАЛОК “ДОНБАС-ФАУНА”
  ТОВ “МИСЛИВЕЦЬ-РИБАЛКА”
  CK
  ТОВ РИБАЛОВНО МИСЛИВСЬКИЙ КЛУБ СВЯТОГОР
  ТОВ РИБАЛЬСЬКО МИСЛИВСЬКИЙ КЛУБ ДЎАНА
  ДП “ЖИТОМИРСЬКИЙ ВЎЙСЬКОВИЙ ЛЎСГОСП”
  ЖИТОМИРСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў РК
  ДП “ЖИТОМИРСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДП “ОЛЕВСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДП “БЎЛОКОРОВИЦЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДП “ОВРУЦЬКЕ СПЕЦЎАЛЎЗОВАНЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДП “ОВРУЦЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДП “СЛОВЕЧАНСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДП “ЇМЎЛЬЧИНСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ЇМЎЛЬЧИНСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ДП “ЛУГИНСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДП “НАРОДИЦЬКЕ СПЕЦЎАЛЎЗОВАНЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДП “НОВ.-ВОЛИНСЬКЕ ДОСВЎДНЕ ЛЎСОМИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДП “ГОРОДНИЦЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВЎДПОВЎДАЛЬНЎСТЮ “УТМР”
  ДП “РАДОМИШЛЬСЬКЕ ЛЎСОМИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДП “КОРОСТИШЎВСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДП “БАРАНЎВСЬКЕ ЛЎСОМИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДП “БЕРДИЧЎВСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДП “ПОПЎЛЬНЯНСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ТОВ “КВЎНТА ПЛЮС КОМПАНЎ”
  ТОВ”МИСЛИВСЬКИЙ КЛУБ “НОВА-БУДА””
  ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВЎДПОВЎДАЛЬНЎСТЮ “МИСЛИВЦЎ ПОЛЎССЯ”
  ПП “СПЕЦЎАЛЎЗОВАНЕ МИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО “СЎМАКЎВСЬКЕ”
  ГО “ПОЛЎСЬКЕ ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ Ў РИБАЛОК”
  КОРОСТИШЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ДП “МАЛИНСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  РУЖИНСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГОТОВ.МИСЛИВЦЎВ Ў РИБАЛОК
  ТОВ “СВIТ ПРОГРЕСИВНИХ ТЕХНОЛОГIЙ”
  ТОВ “МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКИЙ КЛУБ САПСАН ПОЛЎССЯ”
  ТОВ “МИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО “БОБРОВА ГОРА”
  БЕРДИЧЎВСЬКА МЎСЬКРАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ТОВ”ЛЎСОВА ВАРТА”
  ПРИВАТНЕ ПЎДПРИЇМСТВО СМГ “ТЕТЕРЎВ”
  ТОВ”СПЕЦЎАЛЎЗОВАНЕ МИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО “СУШКИ”
  ПОПЎЛЬНЯНСЬКЕ РАЙОННЕ ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ ТА РИБАЛОК “СОКЎЛ”
  ТОВ “СПЕЦЎАЛЎЗОВАНЕ МИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО “ЛЎСОМИР”
  ТОВ”СПЕЦЎАЛЎЗОВАНЕ МИСЛИВСЬКЕГОСПОДАРСТВО”УШОМИР”
  ЖИТОМИРСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКИЙ КЛУБ “ХАЛЗАН”
  НОВ.-ВОЛИНСЬКЕ МЎСЬКРАЙОННЕ ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ ТА РИБАЛОК”СОКЎЛ”
  НОВ-ВОЛИНСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МР
  РОМАНЎВСЬКЕ РАЙОННЕ ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ Ў РИБАЛОК
  ЖИТОМИРСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКИЙ КЛУБ”ФАУНА”
  ТОВ “МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО “ГАМАРНЯ”
  ТОВ “ТАРТАК УКРА°НА”
  ТОВ “МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКИЙ КЛУБ “РИСЬ”
  МАЛИНСЬКА РАЙОННА ГО “ТОВАРИСТВО РИБАЛОК Ў МИСЛИВЦЎВ “ОБЕРЎГ”
  ТОВ “МИСЛИВСЬКИЙ КЛУБ “РОМАНЎВСЬКИЙ”
  ТОВ МРК “ЯСТРУБ-2008”
  ТОВ”АДЕНА°ДА-ХАНТЕР”
  ТОВ “РИБАЛЬСЬКИЙ КЛУБ РОМАНЎВСЬКИЙ”
  ДП “ТРИГЎРСЬКЕ ВЎЙСЬКОВЕ МИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО” ЖИТОМИРСЬКО° ГО ВТМР
  МАЛИНСЬКА РГО “СПОРТИВНО_МИСЛИВСЬКИЙ КЛУБ “ПАПЕРОВИК”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКИЙ КЛУБ”ЦВЎЛЯНИ”
  СЕЛЯНСЬКЕ (ФЕРМЕРСЬКЕ) ГОСПОДАРСТВО “ЗЕМЛЯ ПОЛЎССЯ”
  ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВЎДПОВЎДАЛЬНЎСТЮ “ЖИТНИЦЯ”
  ТОВ “СПОРТИВНО-МИСЛИВСЬКИЙ КЛУБ”ГРАН ПРЎ МАЛИН”
  ТОВ “ПРИЗМА-3”
  ГО “КОРОСТИШЎВСЬКИЙ МИСЛИВСЬКИЙ КЛУБ”КМК”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКИЙ КЛУБ”АРТЕМЎДА”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “КЛУБ МИСЛИВЦЎВ ТА РИБАЛОК “ПОЛЎССЯ”
  ТОВ “МИСЛИВСЬКЕ ПОДВЎР”Я”
  ГО”РОМАНЎВСЬКИЙ МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКИЙ КЛУБ”ЎРБЎС-БРАЧКИ”
  МАЛИНСЬКА РАЙОННА ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  ГО МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКИЙ КЛУБ”ДЎАНА”
  АНДРУШЎВСЬКИЙ РАЙОННИЙ МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКИЙ КЛУБ “САПСАН”
  ЖИТОМИРСЬКА ОБЛАСНА ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “МИСЛИВСЬКЕ ТОВАРИСТВО КОМ”
  РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ ТА РИБАЛОК
  ЧУДНЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УТМР
  МАЛИНСЬКА РАЙОННА ГО “ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ ТА РИБАЛОК”
  НАРОДИЦЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ”МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКИЙ КЛУБ”ПОЛЎССЯ”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКИЙ КЛУБ “МЕДВЕДОВО”
  РАДОМИШЛЬСЬКА РАЙОННА ГО “РАДОМИШЛЬСЬКЎ МИСЛИВЦЎ”
  КОРОСТЕНСЬКЕ ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ ТА РИБАЛОК
  РИБАЛЬСЬКО-МИСЛИВСЬКА ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “ФАВОРИТ”
  ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВЎДПОВЎДАЛЬНЎСТЮ “ПРЕСТИЖ-О”
  ЖИТОМИРСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “ЗАХИСТ”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКИЙ КЛУБ РИСЬ-ВЕРБИ”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “МИСЛИВСЬКИЙ КЛУБ “БЛАЗЕР”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “БЕРДИЧЎВСЬКИЙ МИСЛИВСЬКИЙ КЛУБ”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКИЙ СПОРТ.КЛУБ “СМОЛЎВСЬКИЙ
  ТОВ МИСЛИВСЬКИЙ-РИБАЛЬСЬКИЙ КЛУБ “ВЎЙСЬКОВИХ ВЕТЕРАНЎВ”
  РАЙОННА ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ ТВМ “ЯНЎВКА”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКИЙ КЛУБ “КОМПАС
  ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВЎДПОВЎДАЛЬНЎСТЮ “МИСЛИВСЬКИЙ КЛУБ “ХАНТЕР
  ЗАКАРПАТСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў Р
  УЖГОРОДСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў РИ
  ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ Ў РИБАЛОК “СЮРТЕ”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “ЗАКАРПАТСЬКЕ ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ Ў РИБАЛОК “Л
  ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ Ў РИБАЛОК “ХАНТЕР”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ РАХЎВСЬКЕ РАЙОННЕ ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ Ў РИБАЛО
  ГРОМАДСЬКЕ ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ Ў РИБАЛОК “БЕРЕГУЙФОЛУ”
  ЎРШАВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ ТА РИБ
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ДОВЖАНСЬКЕ ЛЎСОМИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ВЕЛИКОБИЧКЎВСЬКЕ ЛЎСОМИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ЯСЎНЯНСЬКЕ ЛЎСОМИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ВИНОГРАДЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў
  СВАЛЯВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ ТА РИ
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “БРУСТУРЯНСЬКЕ ЛЎСОМИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “МОКРЯНСЬКЕ ЛЎСОМИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО”
  “ХУСТСЬКА ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ ТА
  ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ ТА РИБАЛОК “ГРЎНВУД”
  МИСЛИВСЬКЕ ТОВАРИСТВО “МАКОВИЦЯ”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “ВЕЛИКОДОБРОНСЬКЕ ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ “СЕНТ ГУ
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ ТА РИБАЛОК “СОКОЛЕЦЬ”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ Ў РИБАЛОК “ЗЕЛЕНИЙ КЛЕН”
  ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВЎДПОВЎДАЛЬНЎСТЮ ЛАЛЎВСЬКИЙ МИСЛИВСЬКИЙ КОЛЕКТИ
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ ТА РИБАЛОК “ТИСА”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “МИСЛИВСЬКЕ ТОВАРИСТВО “ВАДАС”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ ТА РИБАЛОК “ЛАТОРЦА”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ ТА РИБАЛОК “НОДЬ ЕРДЕВ”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ Ў РИБАЛОК “МИСЛИВСЬКИЙ КЛУ
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ ТА РИБАЛОК “МАКОВИЦЬКИЙ ЯС
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ МИСЛИВЦЎВ ТА РИБАЛОК “СВЎТАНОК”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ ТА РИБАЛОК “ЇГЕР”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “МУКАЧЎВСЬКЕ РАЙОННЕ ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ ТА РИ
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “МУКАЧЎВСЬКЕ РАЙОННЕ ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ ТА РИ
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ “СЎД”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УЖГОРОДСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ ТА РИБАЛОК “
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “МИСЛИВСЬКИЙ КЛУБ ПЛАЙ ДВА”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ ТА РИБАЛОК “ГАРМОНЎЯ”
  ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ ТА РИБАЛОК “ПРИТИСЯНСЬКЕ”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “МУКАЧЎВСЬКЕ РАЙОННЕ ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ ТА РИ
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “МЕЛЎТОПОЛЬСЬКЕ ЛЎСОМИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ПРИМОРСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ПОЛОГЎВСЬКЕ ЛЎСОМИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО “
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО КАМ’ЯНСЬКО-ДНЎПРОВСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “БЕРДЯНСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ВЎЛЬНЯНСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ ТА Р
  “ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ “ЗАПОРЎЗЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО Т
  СЕЛЯНСЬКЕ (ФЕРМЕРСЬКЕ )ГОСПОДАРСТВО “ВЎКТОР”
  ПРИМОРСЬКА МЎСЬКРАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВ МИСЛИВЦЎВ Ў РИБАЛ
  КУЙБИШЕВСЬКА МЎЖРАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ
  МЕЛЎТОПОЛЬСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў
  ВАСИЛЎВСЬКЕ РАЙОННЕ ТОВАРИСТВО УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў РИБ
  ЯКИМЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ ТА РИ
  ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВЎДПОВЎДАЛЬНЎСТЮ “ПЕРЕМОГА”
  ГРОМАДСЬКА ОРГАНЎЗАЦЎЯ ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ Ў РИБАЛОК “ОЛЕКСАНДРЎВКА”
  ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ ТА РИБАЛОК “ОЛЕКСЎ°ВКА”
  ТОКМАЦЬКА МЎСЬКРАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў
  ОРЎХЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў РИБ
  МИХАЙЛЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў Р
  ВЕСЕЛЎВСЬКЕ ТОВАРИСТВО МИСЛИВЦЎВ Ў РИБАЛОК УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИС
  КАМ’ЯНСЬКО-ДНЎПРОВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИС
  ПРИАЗОВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛЎВЦЎВ ТА Р
  ГУЛЯЙПЎЛЬСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў
  НОВОМИКОЛА°ВСЬКА МЎСЬКРАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВ МИСЛИВЦЎВ Ў
  ВЕЛИКОБЎЛОЗЕРСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎ
  ПОЛОГЎВСЬКА РАЙОННА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў РИ
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ЗАПОРЎЗЬКЕ ЛЎСОМИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВЎДПОВЎДАЛЬНЎСТЮ “МОТОР-СЎЧ РУНА”
  ДЕРЖАВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ВАСИЛЎВСЬКЕ ЛЎСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ПРИВАТНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “МОГУЧИЙ”
  КОЛЕКТИВНЕ ПЎДПРИЇМСТВО “ОХОТА” БЕРДЯНСЬКОГО ТОВ МИСЛИВЦЎВ ТА РИБАЛОК
  МРП”МАЛОКАТЕРИНЎВСЬКЕ”ЗМО”ТВМР ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРА°НИ ЗП. ГАРНЎЗОНУ”
  ТОВ “МИСЛИВСЬКО-РИБАЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО”
  ЗАПОРЎЗЬКА ОБЛАСНА ОРГАНЎЗАЦЎЯ УКРА°НСЬКОГО ТОВАРИСТВА МИСЛИВЦЎВ Ў РИБ

  Вопрос один: они все ВРУТ или ВЫБОРОЧНО?

  Сравнивать нынешнюю ситуацию с 70-80 ми годами просто смешно: сейчас нет такой кормовой базы…

  Конечно я понимаю, что учитываются не все случаи гибели лосей: при этом речь идет как о браконьерах, так и о волках… однако уверен, что поступать надо было взвешено запретив охоту в лесостепных областях и Киевской области на 1-2 года. Вы приняли свое решение… Я Вас поздравляю и ничего более поделать не могу. У охотоведов сейчас нет никаких стимулов заниматься лосем… Пусть “растет как придорожная трава” и посмотрим что получится…

  При сравнении численности лося в разных странах обращайте внимание на % отстрела и численность волка. Очень поучительные цифры….

 9. OLEG Lystopad сказав:

  Те, що пишуть липу у звітах – у мене сумнівів немає. Бо як напишуть, що чисельність знижується. то не отримають лімітів.

  Щодо мораторію, то ми на це вже раз погодилися. Але нас підло обманули, і ніякого мораторію не було. Тому – звиняйте, хлопці, цього разу ми їм не повіримо.

  І ще раз наголошую на двох важливих речах: лось а) на межі свого ареалу – про що ти сам і Шейгас говорите, і б) територія його проживання в Україні удвічі зменшилася – це дані проф Межжеріна. Це вже аж дві причини,  через які вид – будь-який –  заносять до ЧКУ.

  Про те, що відстріл і вовки як фактори стресу активують ріст популяції – так, активують, це відомий екологічний принцип. Але там, де популяція має резерви для такого росту. Там, де такого резерву немає, то вона просто гине.

  До речі, цей же принцип стимулювання росту популяції працює і для короїда :). Тільки чомусь мало хто про це згадує, коли закликає з короїдом боротися.

 10. valentyna meshkova сказав:

  Так згадували! Якщо постійно вирубувати ослаблені дерева, зокрема на межі зрубу та лісу, то ослаблюється наступний ряд, і так поки не вирубають усе сусіднє насадження. А там, де не чіпають, короїд розлітається, розосереджується у насадженні, заселяє сильно ослаблені дерева і не концентрується у такій щільнсоті, щоб завдавати щкоду практично здоровим деревам. Осередок у сосновому насадженні на межі зі зрубом згасає за 3-4 роки – це ми підтверджували багаторазово на різних пробних площах на сході України.

  А стосовно лося була  у 1974 році тема в УкрНДІЛГА, керував О.В.Карпенко нині покійний. Він визначав граничну щільність лося для угідь, за якої йому корму вистачає, і він не завдає шкоди культурам. Доречі, і заходи якісь розробляли, які самі й впроваджували, готували репелент на основі Bacillus faecalis (дуже смердючий) і обмазували стовбури в культурах – допомагало.

  Тоді комп”ютерів не було. Рахували чисельність, прошу пардону, за купами екскрементів, і що цікаво, коли перевірили з вертольоту, виявилася дивна точність. Як зараз пам”ятаю, напрогнозували 7,3  особини, з вертольоту виявили 6, потім дізналися, що одного вбили бракон”єри, ну а три десятих залишилося як похибка методу… Вважаю, що треба реально визначити граничну чисельність лося для кожного регіону, а потім забороняти полювання. Може, на заході йому вистачить природних осичників (це як приклад!), а на сході треба дякувати, якщо одна особина пробіжить. До речі, я приблизно у 1988 році бачила, як цей велетень пробіг по моєму городу (Харківська область) і як раз після того, як ми посадили картоплю, довелося зарівнювати  – сліди від копит були як раз по лунках (ми рідко садили).

  А стосовно лісосмуг, у  яких дерева гниють і падають на голову, то це не має відношення до об”єктів ПЗФ. Повсюдно в місцях, де ходять люди,  їздить транспорт чи проходять лінії електромережі, слід негайно і регулярно прибирати сухі дерева. А у ПЗФ люди мають ходити лише по відведених стежках і смітити у відведених місцях, а якщо вони ходять у невідведених місцях, то самі винні. Ніде у закордонних нацпарках не дозволяється ходити повсюдно. А у нас на трасі іноді дерево нависає, а лісгоспу оформляти дозвіл на його прибирання такий виликий клопіт. А коли впаде на машину, починається суд, і лісівники винні.

 11. Boreyko сказав:

  Уважаемый Михаил, когда я работал в Минприроде, в мои обязанности входило формировать форму” 2 ТП-Охота” для Госстата, и согласовывать отстрел копытных по Украине.  Приходилось ездить проверять охотхозяйства на предмет наличия дичи и соответствия этого количества в их отчетности. так вот-НИ ОДНО  охот-хозяйство не давало правдивую информацию. Всегда было завышение в 2-3 раза. Причем что касается птицы-уток, голубей, куропаток, гусей, то их вообще не считают. Потому можно смело  делить цифру статотчетности лося- 6 тыс на 2 и получим 3 тысячи лося в Украине-что и есть реальностью наполовину. Почему наполовину?потому-что это волны зимних  миграций лося из Беларуси и Польши, где лося соответственно  40 тысяч и 20 тысяч. Эти волны и учитываются во время зимнего учета лося. Это-во первых.

  Теперь насчет концепции заповедности. Мне кажется, пора прекратить все  спекуляции на эту тему-что она мол заповедность  не для Украины. Концепция заповедности применяется во всем мире, в том числе в густозаселенной Европе, например, в Германии, Австрии. Болгарии, Словении и т.п. В этих странах есть заповедные  зоны в нацпарках или вообще заповедники. Более того, по классификации МСОП категория 1-а , которая применяется во всем мире как раз соответствует понятию заповедник. Поэтому не надо слушать Шейниса-он страшно  “далек от народа” и отстал от тех общеевропейских природохранных трендов, которые сейчас существуют во всем мире и в Европе. Я уже размещал по этому поводу  свою статью и статью Галущенко  http://ecoethics.ru/strogo-ohranyaemyie-prirodnyie-territorii-kak-osnova-realnoy-zapovednosti-mezhdunarodnyiy-i-evropeyskiy-opyit/

  Более того, в наших исследованиях,которые также широко публиковались на Лесоводе, было убедительно показано, что там, где в Украине заповедность  применяется, она дает поразительные  положительные результаты увеличения численности редких видов животных и растений.

  Вот только два примера-

  Национальный природный парк «Меотида»

   

  На оконечности Кривой косы — «Стрелка» (Новоазовский район, Донецкая область), имеющей площадь 100 га, до начала 1980-х годов велась охота, промысловое и любительское рыболовство, кошение тростника, туризм. В результате численность птиц водно-болотного комплекса была довольно низкая, а многие редкие виды вообще перестали гнездиться. В начале 1980-х годов здесь был создан орнитологический заказник, благодаря чему была запрещена охота.

  В 2000 г. здесь, по инициативе донецкого орнитолога и природоохранника Г.Н. Молодана, был создан региональный ландшафтный парк «Меотида», реорганизованный в 2009 г. в национальный природный парк «Меотида». Руководителем этих двух организаций был утвержден Г.Н. Молодан. С самого начала работы регионального ландшафтного парка «Меотида» на «Стрелке» была организована строго охраняемая заповедная зона. Любое хозяйственное использование данной территории, любое антропогенное воздействие, даже экскурсии здесь были запрещены. В целях закрытия территории для посещения людей заход на «Стрелку» был перекопан рвом, установлено ограждение с колючей проволокой, а также организованы круглосуточные охранные посты.

  Результат не дал себя ждать. За семь лет численность занесенного в Красную книгу Украины черноголового хохотуна с 0 гнезд возросла до 3 тыс. гнезд. В настоящее время это самая большая колония черноголового хохотуна в Европе (134).

  Численность занесенного в Красную книгу Украины кудрявого пеликана с 0 гнезд возросла до 17 гнезд. Численность фонового вида — пестроносой крачки с 0 гнезд возросла до 60 тыс. гнезд. Периодически стала гнездиться никогда раньше здесь не гнездящаяся черноголовая чайка, количество своих гнездований увеличил и занесенный в Красную книгу Украины кулик-сорока.

   

  Межреченский региональный ландшафтный парк

   

  Болото Бондаривское находится в Межреченском региональном ландшафтном парке, созданном в 2002 г. ( Черниговская область).Площадь болота — 1300 га и оно входит в заповедную зону парка. До конца 1980-х годов в нем велся покос травы, тростника, заготовка древесины, охота, рыбалка. В конце 1980-х годов здесь был создан гидрологический заказник, а с 2002 г. — болото Бондаривское вошло в заповедную зону созданного Межреченского регионального ландшафтного парка. По предложению большого любителя природы А. Сагайдака, возглавившего данный парк, в болоте была запрещена любая хозяйственная деятельность. Охранному режиму болота способствует находящийся рядом военный полигон и отсутствие рядом сел (последнее село было выселено в 1958 г.), а также и то, что данная заповедная зона удачно находится в самой середине парка, который сейчас занимает 78 тыс. га.

  Организация заповедного режима на болоте Бондаривское очень положительно отразилось на росте численности фоновых, раритетных и редких видов. Если в 1970-х годах здесь было обнаружено гнездование только одной пары серого журавля (вид, занесенной в Красную книгу Украины), то в последнее время количество гнезд доходит до 7. А на пролете здесь скапливается до 300 серых журавлей. Как только болото перестало посещаться людьми и здесь были прекращены рубки и сенокосы, то сразу появились гнездования других птиц, занесенных в Красную книгу Украины — черного аиста (6 гнезд), змееяда (1 гнездо), большого и малого подорликов (3 гнезда), тетерева -около 20 гнезд.Увеличила свою численность, занесенная в Красную книгу Украины, выдра (сейчас имеется 3 пары), появилась занесенная в Красную книгу Украины рысь (1-2 зверя) (174).

  Заповедное болото стало излюбленным местом зимнего стойбища лося (в 2009 г. здесь наблюдалось 76 лосей) — самое большое стойбище в Черниговской области. До получения заповедного статуса в болоте Бондаривское лось был редок (174).

   

   

  http://ecoethics.ru/polozhitelnyiy-opyit-vliyaniya-zapovednosti-i-zapovednyih-zon-na-ohranu-bioraznoobraziya-3/

  Поэтому еще раз призываю в спорах использовать не эмоции, а факты.

  С глубоким уважением, Вл.Борейко

 12. popkov сказав:

  Владимир,

  Давайте определимся с тем, что считать фактом: данные государственной статистики или Ваше воспоминания о том, что было , когда Вы работали в Минприроде?

  Я знаю, что данные статистики имеют грубые ошибки, но они не систематичны. Существуют значительные отклонения в обе стороны. Например, в конце 90-х меня сильно смешили данные учета бобра в Зоне Отчуждения – 50 шт на все реки, речушки и каналы зоны…. Но ведь на основе этой грубейшей ошибки я не утверждаю, что численность бобра по стране занижена  на порядок? Цифры можно сравнивать только с цифрами. Пока у нас нет ничего, кроме данных Госстата. Помимо того надо следить за динамикой. Фактом, остается то, что Минприроды ввело повсеместный 25-летний мораторий на фоне быстрого роста численности лося в ряде областей. На мой взгляд, это не логично.

  Правительство выделило деньги на параллельный  учет лося в этом году. Отлично! Хотелось бы знать методику.  Будут цифры – сравним и поговорим об отклонениях и точности учета.  Априори, зная что лось – вид, склонный к перемещениям на большие расстояния, я не думаю, что в пограничных областях Украины его численность на порядок меньше, чем в соседних областях  РБ и РФ.

  Что касается концепции абсолютной заповедности, то я говорю о том, что в Украине практически нет малонарушенных природных территорий в международном понимании этого слова (не менее 50 тыс.га, не фрагментированной и не задействованной хозяйственной деятельностью ), в которых эта концепция максимально эффективна.  Применять её к вторичным лесам, которых полно в составе объектов ПЗФ Украины, на мой взгляд не эффективно. Что касается сохранившихся мелких объектов то я “За”, поэтому и пишу постоянно о Натура – 2000 и  системе выделению ключевых биотопов, которые используют в Европе.

  О естественных болотах, которые Вы привели в качестве примера – вообще речи нет. Но и здесь надо разделять численность гнездующихся и перелетных птиц и понимать, что качество учета гнездовий на объектах ПЗФ всегда выше, чем в эксплуатационных лесах. Кроме того и здесь,  для достижения результата, надо регулировать численность такого интродуцента, как енотовидная собака…

  Пи низкой численности диких копытных, в отсутствии выпаса и сенокоса, в условиях зарегулированного стока (минимизация разливов рек) в Полесье мы теряем луга, в том числе пойменные, как тип растительности и это тоже не вписывается в концепцию абсолютной заповедности.  Опыт многих стран показывает, что “умное хозяйство” во многих случаях лучше восстанавливает Природу, чем абсолютное заповедание.  Впрочем, наше лесное хозяйство сейчас “умным” назвать трудно. Я всю жизнь борюсь с его “глупостями”, эффект пока не большой, но он есть и я надеюсь положительные тенденции будут прогрессировать…

  О зимних стойбищах лося лучше поговорите с Игорем Шейгасом – в молодости он этим видом предметно занимался…

  Что касается Полесья, то за годы независимости оно сделало большой шаг к абсолютной заповедности, которая в данном случае является синонимом “заповедания нищеты” /выражение Романа Олейника/. Причина в сокращение численности единственного вида – человека. Конечно здесь можно разводить лосей и волков, но стратегию развития региона выбирать не мне и не Вам… И это правильно…

  Поверьте в моем тексте нет никаких эмоций, кроме грусти. Я просто излагаю свою точку зрения.

  С уважением,

  Михаил.

   

 13. OLEG Lystopad сказав:

  Михайле, ти мабуть правий щодо статистики. “Статистичний бюлетень складено на підставі зведеної інформації державного статистичного спостереження за формою №2-тп (мисливство) “Ведення мисливського господарства”, яку подають юридичні особи, яким надані у користування мисливські угіддя, за місцем реєстрації (юридичною адресою) підприємств та організацій” (Ведення мисливського господарства у 2016 році. Статистичний бюлетень).

  Але от як вони (Держстат) обробляють усі ці форми (понад тисячу?) і як перевіряють (якщо перевіряють) – оце залищається питанням непростим.

 14. valentyna meshkova сказав:

  Я багато років збирала інформацію пр осередки шкідливих комах, ще коли комп”ютерів не було, а в лісгоспах були справжні книги осередків, записувала на картки, сортувала, а вже із середини 90-х заносила у бази даних. Цікаву закономірність – коли спалах починається, про нього відомо у лісництві і невідомо у лісгоспі, а тим більше вобласті, а коли він уже згасає і фактично не є небезпечним, ця велика площа стоїт на обліку у вищій інстанції декілька років, а в лісництві вже відсутня. Так що вірно казали колись: “есть ложь, наглая ложь и статистика”. Щоправда, якщо в регіоні не водилися ніколи якісь комахи, то їхні осередки й не вказували, а як почули нове слово, як зараз “верхівковий короїд”, так в усіх областях він і виявився найбільшим ворогом лісу.

   

Залишити коментар