Темна сторона електронних торгів деревиною

Які результати традиційних аукціонів “з голосу”.

Львівська область – одна з небагатьох, в якій квартальні торги необробленою деревиною на 4-й квартал проведені з голосу в торгівельному залі, а не через нав’язаний з київських пагорбів електронний майданчик. То ж маємо можливість порівняти результати традиційних та електронних торгів, проаналізувати їх наслідки для розвитку деревообробного бізнесу.

На продаж лісогосподарськими підприємствами було виставлено 45,3 тисячі кубометрів деревини. Викуплено під час аукціону майже 83 % лотів, а підвищення ціни відбулося в-середньому в межах 5 %. Відзначимо: зростання вартості сировини вкладається в офіційний рівень інфляції та, за нашими розрахунками, не погіршить фінансовий стан деревообробних підприємств.

Вагомим результатом торгів з голосу є те, що біля 80 % деревини придбано деревообробними підприємствами Львівщини. В області будуть збережені робочі місця, сплачені податки. А найголовніше – працівники гідно зустрінуть Різдво та Новий рік у колі сім’ї, а не на заробітках за кордоном.

 

Чи є життя після інтернет-аукціонів?

Ситуація в областях, де підприємців загнали на електронний аукціон, різко погіршилась.

Після електронного аукціону третього кварталу державні чиновники заспокоювали підприємців, мовляв хто не зміг купити достатньо сировини, отримає її по прямих угодах. Добігають останні дні третього кварталу і стає зрозумілим, що прямі угоди – то не для всіх і не на завжди.

Деревообробники вкотре стають жертвою чиєїсь жадібності. І справа не лише в тому, що Аграрна біржа вирішила підняти ціну на свої послуги.

Громадська рада при Держлісагентстві зверталась до керівництва лісової галузі із застереженнями про електронні торги: вони зруйнують малий та середній деревообробний бізнес, який є основним роботодавцем у регіонах. У підтвердження ми отримуємо інформацію від колег з Полісся про те, що більшість місцевих підприємців за місяць до завершення кварталу вимушені суттєво, аж до зупинки, скоротити виробництво.

Критичними для деревообробників стали електронні торги деревиною на четвертий, найбільш важкий квартал року. Частина підприємців змогла викупити лише від 10 до 30% від необхідного, а інші взагалі залишися ні з чим.

Питання: чому ситуація після проведення електронних аукціонів ще гірша, ніж до запровадження мораторію?

Як не парадоксально, але у розрекламованих «прозорих» інтернет-майданчиків забагато темних закутків.

По-перше ні під час, ні після торгів неможливо ідентифікувати покупців, отже практично неможливо відстежити сумлінність виконання біржових угод переможцем торгів. Така особливість дозволяє недобросовісним покупцям наганяти ціну на аукціоні, а потім не викуповувати лоти.

По-друге електронні торги – зручний інструмент для монополізації ринку деревини крупними підприємствами. Навіть двократне зростання ціни на десяток лотів нівелюється, якщо їх придбано сотні. Натомість підприємець, який вказав у заявці саме ті 10 лотів, збанкрутує.

Власне таку монополізацію ми спостерігаємо на ринку дубу.  Ціна на дубовий пиловник та фанерну сировину, й без того завищена,  в ході електронних торгів фактично подвоїлась! Так, за інформацією колег, на аукціоні у Прикарпатті фактично весь дуб викуплений одним покупцем.

Аналогічна ситуація на Закарпатті: майже 80 % дубової сировини виграв один покупець.

Так не повинно бути, бо монополія шкодить і деревообробному бізнесу і лісгоспам!

Ринок хвойних порід не відстає. На електронних аукціонах пиловник сосновий злетів у ціні від 200 до 500 гривень за кубічний метр. Незначне подорожчання пиломатеріалів не компенсує і не виправдовує такий зліт.

Кричуща і красномовна ситуація склалася на електронних торгах, організованих Аграрною біржою, де торгували деревиною лісгоспи  Межигірського району Закарпатської області. Вартість кубометра смереки подвоїлась і сягнула ціни від 2800 до 4000 гривень! Хто може купляти заготовку чи навіть готові меблі за такої вартості сировини? Може та смерека вкрита сусальним золотом?

Причина – у будівництві заводі “Швайгофер” в Коломиї. Бюджет цього гіганта дозволяє робити у збиток тривалий час, набагато триваліший, ніж можуть витримати місцеві (і не тільки) підприємства. Тобто йде “розчистка” ринку і можливе повторення “Румунського” варіанту в Україні. А 20 чоловік на одному заводі будуть переробляти стільки ж, як половина Закарпаття до цього.

Для порівняння. Споживачі Угорщини  вже відмовляються від нашої продукції, бо в них кругляк смереки коштує 56 Євро на пилорамі, тоді як ціна на електронному аукціоні склалась від 90 Євро за кубометр в лісі! Про яку чесну конкуренцію може йти мова?

Лісові генерали, представники біржі радіють: небачений зліт ціни! Але вони або не розуміють, або не бажають розуміти, що монополіст, якого зростили власними зусиллями, через два-ти роки буде диктувати свої умови контракту, бо витрати на захват ринку треба буде компенсувати через здешевлення сировини.

Проте, судячи з відсутності стратегії або програми розвитку лісового господарства і промисловості, ні в Уряді, ні в Мінагорополітики, ні в Держлісагентстві так далеко не заглядають. Як не заглядають можновладці ні у Господарський Кодекс, де чорним по білому прописані засади соціальної та економічної політики держави України, ні в Антимонопольне законодавство.

Натомість продовжують нарощувати потужність лісопилок у держлісгоспах, списувати більше сировини по собівартості на власну переробку та отримувати вихід дохід з того менше, ніж вони отримали б, продавши сировину кругляком.

А тим часом зліт цін, штучно спровокований із запровадженням електронних торгів та збільшенням власної переробки, лише підігріває нелегальний ринок деревини.

 

І на довершення.

Власне торгівля на електронному майданчику відбувається на останніх долях секунди. При рівних умовах виграє більша ставка.

Але умови далеко не рівні.

Один з підприємців Івано-Франківської області, який взяв участь у торгах, розповідає, що програма електронних торгів має властивість періодично «підвисати». І поки вона «вісить», лот встигає викупити хтось інший. Це явище спостерігалося паралельно на комп’ютерах кількох колег.

Навіть був проведений експеримент: умисне робилися високі ставки на лоти. Проте майже завжди і, як правило, з мінімальною перевагою лоти вигравав хтось інший.

Як можна за долі секунди до завершення торгів побачити ставку і мінімально її перебити?

Логічних пояснень тільки три:

 1. Перевагу має той, у кого кращий інтернет-зв’язок, менший час проходження сигналу, нема «підвисань» і затримки.
 2. Можливе втручання безпосередньо в програму або на сервер, що дозволяє маніпулювати результатами торгів.
 3. Використання так званої програми «снайпера». Вона відома тим, хто бере участь в інтернет-аукціонах на таких всесвітньо відомих сайтах як, наприклад, «eBay». Завдання «снайпера» – зробити найбільшу серед всіх інших покупців ставку на останніх сотих долях секунди до завершення торгів.

Тим, хто скаже: «от бачите, навіть такі гіганти як «eBay» беззахисні перед «снайпером», що вже казати про якусь Аграрну біржу», відповім, що ні одне підприємство не купляє сировину для свого виробництва виключно через інтернет-сайти. А ви знаєте такі приклади?

Але Держлісагентсво та окремі урядовці вперто заганяють бізнес на електронні торги, нав’язують послуги, про які ніхто не замовляв, одноосібно визначають біржу – організатора аукціону.

Які ще необхідні аргументи керманичам лісової галузі, щоб доказати про безглуздість і небезпеку продажу деревини виключно через електронні аукціони? Які потрясіння повинні статися, щоб доказати необхідність зваженого і комплексного підходу до змін правил торгівлі деревиною? Чи розуміють керівники державних органів влади наслідки своїх дій для працездатного населення і місцевих громад по всій Україні і свою персональну відповідальність?

 

«Асоціація деревообробників та лісозаготівельників Львівщини»

Микола Когут


28 Коментарів “Темна сторона електронних торгів деревиною

  • popkov сказав:

   Зря. Я прочитал с пользой для себя. Это только начало новой волны противостояния…,
   о которой я говорил, в том числе на последнем круглом столе 1 июня.

   Кстати автор статьи почти во всем прав… и очень аргументированно
   отстаивает интересы членов своей ассоциации…

   Посмотрите на итоги электронных торгов к примеру в Ровно…
   Очень хочется узнать кто-там обеспечивает 50% подъем в цене на сосновый пиловочник…
   Может это Украинские лесопильни место себе расчищают? Не хочу комментировать без цифр,
   но очень хотел бы услышать публичные комментарии реальных участников торгов: частные я уже слышал
   и они похожи на изложенные в статье. Кстати вот Вам текст в тему из полученных писем:

   “По заявлению финансового директора KOROSTEN MDF PLANT (www.kmm.ua) Екатерины Ивановны Самчук
   потребности Украинской холдинговой лесопильной компании в сырье на сегодня составляют
   25 тыс. м3 в месяц или 1 тыс. м3 в день (300 тыс. м3/год), объем сушильных камер на сегодня 3 000 м3

   Завоз сырья сегодня только автотранспортом. Работает с четырьмя областями
   (Житомирская, Киевская, Ровненская, Хмельницкая). В планах строительство жд ветки
   для жд транспортировки сырья. Как только она появится, то УХК накроет всю Украину,
   так как его заявленная производительная мощность 1,2 млн. м3 в год.
   Рядом в Костополе – 600 тыс. м3/год

   Растут мощности у старых производителей, появляются новые с довольно
   серьезным промышленным оборудованием, растет собственная переработка лесхозов.
   На рынке сырья уже сегодня серьезный напряг, что видно по результатам прошедших аукционов.

   В связи со сложившейся обстановкой в деревоперерабатывающем секторе экономики с древесным
   сырьем нужны срочные регулятивные меры правительственного уровня для лесного сектора.
   В противном случае здесь можно ожидать мощный всплеск коррупции в борьбе за сырье.
   Кто больше даст, тот его и получит.”

   И пару ссылочек:
   http://uhlk.com.ua/
   https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%AE%D1%80%D1%83%D1%88%D0%B5%D0%B2,_%D0%9B%D0%B5%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%B4_%D0%9B%D0%B5%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

   Я давно предупреждал, что Галасюк ошибается, и никакого увеличения рабочих мест не будет.
   Будет борьба внутри деревообрабатывающего сегмента лесного сектора: ВСЕ против ГИГАНТОВ…
   В Полесье,с его партизанскими традициями и правовым беспределом, эта борьба может выйти
   за пределы круглых столов и принять очень “яркие” формы…
   Причина всего этого одна – ПУСТОТА ВО ВЛАСТИ, взявшей на себя задачу регулирования торговли…

   • Роскошный пост, Михаил, но нет.

    В області будуть збережені робочі місця, сплачені податки. А найголовніше – працівники гідно зустрінуть Різдво та Новий рік у колі сім’ї, а не на заробітках за кордоном.

    “То ли пулю в висок, словно в место ошибки перстом. То ли дернуть отсюда по морю новым Христом. Да и как не смешать с пьяных глаз, обалдев от мороз паровоз с кораблем. Все равно не сгоришь со стыда: как и челн на воде, не оставит на рельсах следа колесо паровоза” (с) Бродский.

    Это просто запредельный уровень манипуляции сознанием тех, у кого сознания нет.

    • Branch сказав:

     Світлана ІСАЧЕНКО писала:

     “Серед переваг електронних аукціонів – відсутність у покупців нездорового ажіотажу і виру зайвих емоцій, які є невід’ємним атрибутом традиційних торгів у біржовій залі. Перебуваючи наодинці з мовчазним комп’ютером, їх учасники можуть підійти до придбання товару з холодним серцем та тверезим розумом.”

     Враховуючи двократний ріст ціни, це, по-Вашому не маніпуляція?

     • Ісаченко сказав:

      Ось, будь ласка, МЮ! Я ж казала – кому треба, узнає будь-яку цифру! На мій хлопський розум – це не маніпуляція, це – невидима рука ринку, а вона, як темна сила підсвідомих сфер, тіпа колективного розуму, діє неупереджено, на рівні законів природи.
      Дозволю собі поважному загалу розповісти один випадок з корисною для себе метою. Якось зробила для УК розлоге інтерв,ю з Олексієм Голубчаком (представляти нема сенсу – знають усі). Олексій Іванович людина пряма, врубав правду-матку, що яка там може бути чесна конкуренція на аукціонах, коли переробники і перекупники перед тим домовляються про ціни і про “кого мочимо” на кухлем пива у барах і нема на те ради.
      Франківські прокурори прочитали, потерли з радості руки і почали викликати п. Голубчака на офіційні розмови-допити, а чого це він, знаючи про такі домовленності, не інформував прокурорів і сприяв тим протизаконню! Шили кримінал! Я дізналася про це випадково. І оскільки Олексій Іванович живе за принципом “любить так любить, стрелять так стрелять”, я йому з тих пір телефонувати боюся. Може, Олексій Іванович прочитає і з,ясується, що мені переживання даремні? :)))))

    • popkov сказав:

     Что есть, то есть…  Для всех карпатских ассоциаций – это традиция на которую я уже привык не обращать внимания…  Иначе с ними вообще нельзя общаться…

     Конечно, я тоже против дотирования не конкурентного и более того, в значительной мере серого, коррупциогенного и минимизирующего налоги бизнеса…

     Конечно, надо развивать конкурентную деревообработку. Но всё надо делать разумно и последовательно…

     Сегодня я ничего разумного от власти не вижу…

     Электронные аукционы, – форма торговли которую я защищаю очень давно, но то, как и внедрили, мне совсем не нравится… Это тоже своего рода манипуляция….

 1. Branch сказав:

  Для пані Ісаченко:

  Закони ринку дуже гнучкі і  підкоряються правилам.

  Якщо правил немає, то це дикий ринок.

  А якщо правила є, але вони не виконуються, як назвати такий ринок? Останній варіант – наш випадок. Сенс в тому, щоб працювати в правовому полі. Якщо щось не влаштовує – міняти правове поле, а не порушувати його.

  В тому біда України: закони нормальні, але вони не виконуються.

  • Ісаченко сказав:

   Цілковито з Вами згідна! Причому закони не виконуються на рівні прокуратури, яка їх трактує антизаконно, в силу свого недовчення. Тому закони у нас не просто собі не виконуються – вони грубо і безкарно порушуються, що призводить у житті до інших негативів. Спілкуюся якось з одним діячем. кажу: в Конституції такого нема. Відповідь (чесно!): Так мало чого нема в Конституції! От з такими підходами якраз і тривають судові процеси довкола лісів АПК. Одних порушень законів прокуратура не бачить в упор – коли незаконно в усій країні змінювали користувача. Зате зараз не скажу разом з ким присіпалася до зміни власника земель лг призначення на Буковині. Таких прикладів – безліч.

    • Ісаченко сказав:

     А Вы выдержите поподробнее? Я ведь так могу начать рассказывать. Причем начало – в 1991 году, когда дали старт Земельной реформе, финиша которой до сих пор не видно. Говорят, так долго землю не реформировала в режиме нон-стоп ни одна страна. Я понимаю, что это вопрос-провокация. Я знаю. Все равно к третьему указу Кучмы Владислав заснет!

 2. popkov сказав:

  Светлана… Сводить на электронном аукционе потребителей, которым надо 200 кбм в год, и потребителей которым надо 200 кбм в час – это уже манипуляция…

  • Почему Вы так считаете, Михаил?

   На мой взгляд все очень даже по-рыночному справедливо. Адаптируйся или умри.

   Манипуляция с двукратным повышением цены – такое тут прозвучало. Опять нет. Может быть в этот момент рынок дал лесхозам справедливую рыночную цену?

   Электронный аукцион – манипуляция… а классический аукцион – эталон биржевых торгов? Да бросьте.

   Я не защищаю электронные аукционы. Я свою позицию уже озвучивал, и придерживаюсь ее. Лес должен продаваться в Прозорро.Продажи! Прозорро+Концессия=Победа! Это – путь прогресса и процветания. Противоположное направление – это нищета и забвение. Эту позицию я озвучил Михаилу Николозовичу. Он согласился и обещал поддержать. Пути назад нет!

   • popkov сказав:

    Владислав… Займитесь арифметикой с лотами… На чьи потребности они рассчитаны? 200 кбм в год или в час?

    Кто говорил “классический аукцион – эталон биржевых торгов? ” Вы начали передергивать?

    Моя позиция иная: древесина должна продаваться СОБСТВЕННИКОМ. Собственником древесины заготовленной в государственных лесах должен быть не постоянный пользователь, а ГОСУДАРСТВО. Тогда уместны общие правила и технологии торговли… Обзор о том, как это делается в странах ЕС Вы уже читали…

    Что касается “Азазелло” то ему точно не до электронных торгов… “Луна изменила и его лицо. Исчез бесследно нелепый безобразный клык, и кривоглазие оказалось фальшивым. Оба глаза Азазелло были одинаковые, пустые и черные, а лицо белое и холодное. Теперь Азазелло летел в своем настоящем виде, как демон безводной пустыни, демон-убийца”

    Извините- перепутал… Вы же о Николозовиче… А чем он знаменит?

    • Ісаченко сказав:

     Извините за прерывание футбола, но ГОСУДАРСТВО в виде чего? Какой структуры? Это, понимаете, не пустой интерес. Тогда кто собственник древесины на корню в лесосеке – а)сейчас и б)должен быть? Спасибо!

     • popkov сказав:

      Это вопрос не СТРУКТУРЫ, а ПРАВА.  Есть две базовых модели, 1.ГОСУДАРСТВО, – собственник лесов и древесины, само организует  лесное хозяйство, на основе публично правовой (интересы собственника представляют органы власти – Министерста, Комитеты, Агентста, Казна) или частно-правовой (интересы собственника представляют рыночные структуры – обычно АО со 100% государственным капиталом) модели.

      2. Государство за плату отдает свои леса в аренду или концессию частным структурам, которые получают право собственности на заготовленную древесину.

      В Украине смешанная модель, аналогов которой я не нахожу. Получается что-то вроде того, что государство отдало леса в бессрочную концессию постоянным пользователям, в том числе и собственным предприятиям. С одной стороны они должны отстаивать государственные интересы по отношению к растущему лесу (психология государственного менеджера), с другой, реализовать собственные интересы, как собственники древесины и доходов от её реализации (психология пользователя, если хотите арендатора или концессионера).

      В Украине растущее дерево – собственность государства, а заготовленная древесина – собственность постоянного пользователя. Государственный интерес – один, пользовательских сотни…Ресурсы и как следствие, возможности получения доходов у пользователей совершенно разные…. Здесь скрыт конфликт интересов, который  разделил лесников на нищих и богатых, а также создал  устойчивый “коррупционный душок” вокруг лесного хозяйства, которого совсем нет в иных странах.

      Что должно быть? На этот вопрос есть целый спектр вариантов ответа. Я не хочу рекламировать или навязывать свой. Давно говорю о том, что следует комплексно изменить ЛЕСНОЕ ПРАВО по образцу европейских государств. Впрочем, мою точку зрения в отрасли  никто не разделяет – ВСЕМ И ТАК ХОРОШО… ДА И ДЕЛАТЬ ЭТО УЖЕ НЕКОМУ…

    • Маэстро! Секундочку. Вопрос составления лотов оставим пока в стороне. Хотя сразу отмечу, что крупному производителю никто не мешает принимать участие в 10, 100 и даже 1000 лотах. Вы не так давно сделали мне замечание, что меня слишком много на УПЛ. И я не говорил, что Вы говорили, что “классический аукцион – это эталон”. Я одним комментарием и поставил вопрос Вам, и высказал свое мнение по всем другим комментариям к статье.

     И я считают, что продавать должно государство. В лице или ДАЛРУ, или государственного монополиста.

     Николозович чем знаменит? Он прекрасен! Михаил Николозович – это будущее.

 3. SRB сказав:

  Да е-мое, Михаил Юрьевич! Разве кто-то мешает потребителям завести себе 2 мБт/сек? Я безмерно уважаю ребят из Львова за их профессиональную солидарность в вопросе обеспечения членов ассоциации сырьем, но ситуацию, когда в их область постучались электронные торги, они же спровоцировали сами! Давайте разберем ее без гнева и пристрастия. Только на этих торгах общий рост цен на уровне 5%, 80% потребителей со Львова. Они это называют аукционом?? Зачем Когут вообще это написал? Ну раздербанили тихонько – сидите радуйтесь. Неужели не доходит, что на основании этой статьи гослесхозы сейчас должны писать письмо на биржу и признать результаты недействительными!! Ведь по материалам биржи, хоть я их и не видел, на ликвидный лот дуба, претендовали, скорее всего, от 10 до 20 покупателей. И по этим лотам, в отличие от других областей, во Львовской на торгах не нашлось Покупателей, которые готовы дать другую цену, кроме стартовой?? Читал статью Директора Аграрной биржи, где он дает статистику – рост цены по разным областям составляет от 20 до 135%! Я абсолютно уверен, что не все эти договора будут добросовестно выполняться – это уже вопрос к лесхозам. Было бы желание. Есть и методика, и практика как это обеспечить. Но… вернемся к результатам торгов. Директор лесхоза – нанятый менеджер. Его задача – максимально извлечь прибыль на торгах. После проведения “светлого” аукциона под чутким руководством местной ассоциации лесхозы недополучат гарантированно 10-20 млн. грн. , т.е. в местные бюджеты области не заплатят 75% от этой суммы – несколько млн. грн. Я даже не плюсую сюда НДС. Чисто теоретически, но эти деньги из местного бюджета могли превратиться в льготные кредиты на техническое переоснащение представителей львовского МСБ. Кто-то в этой ассоциации под таким углом рассматривает проблему? Или инициативы хватает только тащить область в прошлый век? В совок? Далее. Все эти ФОПы с одной пилорамой получили ресурс по цене гораздо ниже рыночной. Гарантирую, что поедет этот дуб в круглом виде на Волынь, Смыгу, Винницу и еще много куда. Почему? Потому что напрягаться и делать заготовку (это в лучшем случае) будет дороже!! И на следующий квартал история может повториться. Потому что за 10 лет проведения таких “светлых” и “прекрасных” аукционов я что-то не вижу, чтобы Львовская область стала локомотивом деревообработки Украины. К сожалению, в такой форме работы МСБ никогда не станет модератором реформ. А напоследок замечу, что Ассоциациям наподобие Львовской надо вступить в диалог с крупным бизнесом и организовать интеграцию своих членов в его технологический цикл. Это сложнее, я понимаю. Но иначе все это закончится очень плохо. Грохнут ведь директоров. И будут потом эти Ассоциации круглые столы собирать, а областные советы принимать решения в поддержку “настоящих патриотов лесной отрасли Львовщины”.
  Спасибо.

  P.S. А про Рождество и Новый Год вообще ни к чему. Прямо не ассоциация, а воины света против темных сил из Киева. Это их прорыв Михо вдохновил??))) Шутка

   • popkov сказав:

    Вдруг вспомнил, что Сумская область когда-то входила в Харьковскую губернию… Может там один покупатель и может забрать половину лотов, но попробуйте сделать это в Полесье или, тем более, в Карпатах. Нет…один раз может получиться…но только один раз…

    • SRB сказав:

     Вот плохо, когда вместо фактов руководствуются эмоциями. Статистика результатов электронных торгов такая. Ничего не купили 10-12% Покупателей. Так и на обычном молоточном аукционе тоже самое, я взял статистику бирж в ресурсных областях за несколько лет. Разница в том, что электронные торги ЗАСТАВЛЯЮТ Покупателей конкурировать. Более того, коллеги мне сообщили, что в областях с традиционными “договорняками”, например, Волынской, наблюдалась жесточайшая конкуренция по дубу. И постановка вопроса перед аукционом была такая. Не будет конкуренции – будут требовать электронные торги. Результат – +10 млн. к стартовым ценам. Все эти ручные ассоциации просто теряют контроль над распределением ресурсов по своему усмотрению. Сейчас они пытаются начать охоту на ведьм, потому что кишка тонка взять за хобот своих доморощенных вороваек леса, как лесников, так и переработчиков. Я как-то упоминал, что нарыв созрел и должен лопнуть. Лопнул. И совпало это не с электронными торгами, а с тем, что мораторий ведь не очень помогает. Официального леса дефицит, а неофициального – валом. Просто бери сколько хочешь. В любой области. И берут. А электронные торги сильно снижают его стоимость – на аукционе ведь надо взять любой ценой легальный лес, чтобы документы были. А это расходы, которые влияют на цену всего леса вкруговую. Так что неожиданный эффект электронных торгов – это снижение цены ворованого леса. Потому так сдержанно ведут себя лесники, которые, вроде бы, должны сами требовать от бирж электронных торгов. Очень яркий тест на возможные хищения у областях, кстати.

     • popkov сказав:

      Я не могу спорить без собственных цифр. По базовым областям, в том числе Сумской, они у меня уже есть, но я их ещё только начинаю готовить к анализу…

      Если исходить из общего анализа позиции…аукционы это ПОДАРОК крупному и среднему легальному бизнесу, бухенвальд для мелкого и смерть для ФОП.   Я в целом “за”… но не знаю, как это будет протекать в этой стране… где во многих областях экономика и социальная сфера держится на мелком бизнесе…

      Деньги здесь ни при чем… При нынешней СИСТЕМЕ государство все равно почти ничего не получит…

      Про неофициальную древесину и приказ № 42 – это Вы Олегу Сторчоусу расскажите: у них в Черкасской мимо аукционов, видимо, даже кубометра не купить…

      А в целом я с Вами согласен… Только думаю, что корень проблем лежит глубже и не сводится к форме торговли… Изменения надо проводить более комплексно и осмысленно… Я давно предлагаю ввести лицензирование на экспорт пиломатериалов, чтобы отсечь перекупщиков и минимизаторов, но никто не слышит…

 4. popkov сказав:

  Хочу, чтобы ВСЕ поняли: Директор лесхоза это не только нанятый государством менеджер, это ещё руководитель предприятия- постоянного пользователя, имеющего законное право собственности на заготовленную древесину и доходы от её реализации. Пока мы не разберемся в этом  вопросе, толку не будет…

  Хочу, чтобы ВСЕ поняли, что НИКОМУ не удастся единовременно обанкротить и лишить средств существования тысячи ФОПов и мелких предприятий, составляющих сейчас основу лесопильного сегмента лесного сектора…

  Что при таком управлении ВСЁ закончится плохо, – это 100%: поэтому все спешат… урвать пока ещё более- менее ХОРОШО…

  Я бы хотел, чтобы такие люди как Вы, Васильев, Владислав + ещё 3-4 нормальных директора и деревообработчика собрались и поработали вместе, хотя бы лет 5, на государство… Я бы, пока двигаюсь, согласился быть у Вас “на подхвате”… Но … увы и ах… Это не возможно…

  Об остальном завтра или сегодня но позже – смотрю футбол в сети и переключаться тяжело…

 5. Branch сказав:

  Щойно спілкувався з головою львівської асоціації – Миколою Когутом. Він дякує всім за відгуки, приймає критику і просить передати наступне:

  – Асоціація з самого початку створювалася для відстоювання інтересів малих, середніх, а подекуди і великих деревообробних підприємств.

  – його завдання зараз не доказувати які торги кращі, які гірші, а запровадити цивілізовані правила ринку деревини і можливість придбати деревину за передбачуваною, прогнозованою ціною.

  – те, що твориться з ціною – це нонсенс. Дуб, бук, ялину дешевше придбати за кордоном – і така практика вже є, бо іншого виходу забезпечити себе сировиною деякі підприємці не бачать. Те, що ціна на Львівщині виросла незначно – то вона й до аукціону була одною з найвищих по Україні. При нашому розвитку деревообробки так заганяти ціну на дуб і на смереку – це поза правилами чесної і добросовісної конкуренції.

  – в асоціації розроблений рейтинг підприємств в залежності від глибини переробки, кількості робочих місць і сплаті податків. Відповідальне відношення підприємців до сплати податків, легалізації робочих місць і збільшення глибини переробки Державі необхідно підтримувати і заохочувати всіма засобами, в тому числі через кращі умови забезпечення сировиною, якщо Держава хоче розвиватися.

  – підприємці неодноразово підтримували лісників, в тому числі на сьогоднішній акції проти концесії у Франківську, натомість просять лісівників відповідально і зважено підходити до співпраці з деревообробниками.

   • Branch сказав:

    Якщо у Вас є свій бізнес, то Ви повинні знати наскільки важливо для розвитку прогнозований курс гривні і прогнозованість ринку.

    Нема стабільності, то “гудбай” глибока переробка і привіт саморобний стрічкопильний верстат.

     • Branch сказав:

      Сьогодні свято, яду не треба!

      Щоб купляти ліс, треба постійно пропонувати вищу ціну. Щоб успішно продавати продукцію, треба ціну знижувати. Дельта – це утримання і оновлення обладнання, персонал і ваш заробіток. Менша дельта – думаєш чим пожертвувати першим.
      Найменші втрати від коливань несе той, у кого простіший процес. В ідеалі – пилорама у дворі.

      Що Вам іще пояснити про дерев”яний бізнес і ціни? 

Залишити коментар