Сьогодні є всі законні підстави для захисту лісових угідь України, лісів Карпат від незаконної вирубки – Президент

 

Сьогодні є всі законні підстави для захисту лісових угідь України, лісів Карпат від незаконної вирубки – Президент

«Нам потрібно об’єднати наш потенціал і вийти на абсолютно чіткі і правильні рішення щодо захисту лісів України і захисту лісів Карпат», – наголосив Президент Петро Порошенко під час наради з питань удосконалення державної політики у сфері лісового та мисливського господарства в ході робочої поїздки до Івано-Франківської області.

Глава держави нагадав, що підписав Закон, який значно підсилює кримінальну відповідальність за незаконну вирубку дерев та чагарників в лісах. Він окремо наголосив, що дія Закону поширюється на професійних лісників та на «чорних» лісорубів.

За словами Президента, раніше керівники правоохоронних органів посилались на те, що у них немає законних підстав для того, щоб захистити Карпати. «Сьогодні Закон дає їм таку зброю», – наголосив Глава держави та зазначив, що це питання і до прокуратури, і до Нацполіції, і до керівництва лісгоспів.

Президент також підкреслив необхідність запровадження електронної системи контролю за обігом деревини: «Єдина державна система обліку деревини має бути розповсюджена на всі без виключення лісові угіддя. Кожна колода, або партія деревини повинна мати спеціальну бирку». Він наголосив, що доручить контрольному управлінню перевірити це питання.

Петро Порошенко також наголосив на важливості посилити координацію та узгодженість дій між правоохоронними і фіскальними органами та екологічною інспекцією і обласними державними адміністраціями для подолання незаконних рубок та припинення тіньового обігу деревини.

Окремо Глава держави підкреслив, що стандарти лісової галузі мають бут єдиними для лісових господарств інших відомств – Міністерства оборони, Міністерства аграрної політики, підприємств комунальної власності. «Порядок має бути скрізь і стандарти галузь має затвердити єдині», – зазначив він.

Петро Порошенко також зауважив, що у контексті збереження лісу обговорювався досвід Латвії, Литви, Білорусії: «Чомусь там лісів не рубають. З’явився із сокирою в лісі – одразу ж відповідальність».

Президент наголосив на неухильності дотримання законодавства стосовно користування мисливською зброєю та звернув увагу правоохоронців на неприпустимість використання такої зброї без відповідного ліцензування. «Людина без необхідних документів, ліцензії з мисливською рушницею буде потребувати відповідних дій правоохоронців», – зауважив він.


10 Коментарів “Сьогодні є всі законні підстави для захисту лісових угідь України, лісів Карпат від незаконної вирубки – Президент

 1. Zibtsev сказав:

  Може хтось може порадити як зупинити суцільні рубки стиглих соснових насаджень у Чорнобильському спеціальному заказнику зони відчуження під виглядом створення так званого “протипожежного бар’єру шириною 150 м”. Я як фахівець хочу заявити що великої пожежі там не буде – 90-100 річні чисті низькоповнотні насадження сосни в умовах свіжого субору з добре розвинутим живим надґрунтовим покривом і листяним підліском – там просто немає умов для розвитку пожежі. Створення таких розривів сприятиме ефекту труби коли потоки повітря на розривах будуть тільки стимулювати розвиток вогню. З моєї точки зору це заготівля лісу під виглядом п/п заходів на заповідній території. Масштаби і організація рубок вражають як один український телеканал. Нещодавно представники IIASA цікавились а куди іде деревина? На це не можуть відповісти ні журналісти ні влада. Якщо деревина чиста – виведіть територію з зони та рубайте. Якщо це зона і ще й ПЗФ – тоді це порушення всіх можливих норм. Проте для УкрдержЛіспроекту це не аргументи і він виписує дозволи на рубку і ще й запроектував цей бар’єр – може треба спочатку підручник з пірології прочитати? Риторичне питання.
  Більше інформації – тут https://nubip.edu.ua/reefmcu

 2. Lssnyk сказав:

  Шановний п. Zibtsev у попередній нормативній базі протипожежні розриви (бар’єри) проектувалися у великих масивах в хвойних молодняках і навколо потенційно пожежонебезпечних об’єктів, що межують з лісом. Чинними Правилами пожежної безпеки в лісах України про протипожежні розриви (бар’єри) згадують лише два рази (один раз, як бар’єри, інший, як розриви):

  «3.3. Протипожежні вимоги до постійних лісокористувачів
  З метою зменшення кількості і площі лісових пожеж, їх оперативного виявлення і ліквідації постійні лісокористувачі зобов’язані:
  3.3.1. Створити протипожежні бар’єри в лісі, виконати інші профілактичні заходи на території лісового фонду конкретного лісогосподарського підприємства згідно з проектною документацією.» Наче створювати розриви можна.
  В той же час цими ж Правилами обов’язки зі створення протипожежних розривів вже покладені на підприємства, установи, організації, що розташовані, мають об’єкти або проводять роботи (заходи) в лісі і вказується в яких випадках ці заходи можна проводити.
  «3.4. Протипожежні вимоги до підприємств, установ, організацій, що розташовані, мають об’єкти або проводять роботи (заходи) в лісі.
  Торфодобувні підприємства зобов’язані:
  3.4.6. Відділяти експлуатаційну площу торфового родовища із спорудами, будівлями, складами та іншими об’єктами від лісових масивів, що їх оточують, протипожежними розривами завширшки від 75 до 100 метрів (залежно від місцевих умов) з водопідвідним каналом з внутрішнього боку розриву.
  3.4.7. Періодично, через 5 років, здійснювати вирубку природного поновлення хвойних і листяних дерев, чагарників на всій території розриву та очищення його від горючих матеріалів.»
  Тобто згідно чинних Правил протипожежні розриви мають право влаштовувати лише торфорозробники. Для лісівників випадків влаштування створення протипожежних розривів законодавець не передбачив.
  Ось така петрушка, а Ви їх посилаєте до підручника з пірології, коли законодавство з підручниками не дружить.

 3. Zibtsev сказав:

  Про пірологія це я так. Просто треба мати якісь принципи і самоповагу. Всі йдуть на особисті компроміси – типу це не моя справа – в результаті підлога або меблі в чиємусь домі будуть радіоактивні, а працівники пилорам отримають більші інгаляційні дози. Проте грошові надходження перевищують всі моральні та інші міркування. За моїми оцінками з зони вивозиться як мінімум 100-120 м 3 лісу щоденно. Питання (знов риторичне) – невже Україна яка має 9,6 млн га вкритих лісом земель не може обійтися без 170 тис га лісів зони відчуження? Про це зараз ніхто не хоче говорити – ні журналісти – ні “органи”. Повна тиша. Проте для європейців ми виглядаємо як люди які не здатні самоорганізуватись у елементарних питаннях.

 4. popkov сказав:

  Вообще-то разработкой проектов противопожарного устройства лесов до недавнего времени занимался Укргипролес, недавно поглащенный ЛИАЦ.  Именно они ввели в практику сверх широкие разрывы, о бесполезности которых уже говорили на этом сайте. В Чернобыльской зоне их тоже достаточно, но особо выделяется разрыв рассекающий Корогодский лесной массив… Это действительно сифон, который к тому же быстро возобновляется сосной, которую приходится регулярно выкашивать.  Ещё более глупыми подобные разрывы смотрятся на Нижнеднепровских песках. Они зарастают злаками, забиваются перекати поле, и уже с июня более пожароопасны,  чем оберегаемые ими сосняки. Конечно, их надо минерализовать, но при ширине 150 м  и длине измеряемой многими километрами – это дорогое удовольствие, на которое у нищих лесхозов просто нет средств.

  Прошлогоднее лесоустройство Зоны было ответом на громадный пожар. Выгорело верховым не менее 15 тыс.га. Не исключаю, что администрация Пущи, выпросила у лесоустроителей и пару разрывчиков по здоровым соснякам.  (Просят многие – лесхозы Гослесагентства -не исключение). Для этого есть два места – большой массив по западному следу (он в основном смешанный и частично заболочен  – пожаров в нем я не помню) и Корогодский массив.   Бывшие Губинское и Опачичское лесничества в своё время уже в основном сгорели… Есть сосна и в других районах зоны, но она либо уже пройдена огнем, либо  не образует крупных массивов.

  О нормативах, которыми пользуются при проектировании разрывов, я узнаю… Звонил , но народ на огородах и на звонки не отвечает…

  Тема загрязненной древесины, безусловно остается актуальной, тем более что уже 2-3 года лаборатории фиксируют увеличение накопления стронция о котором все молчат. Правда на всю древесину вывозимую их зоны есть сертификаты, но каково их качество история умалчивает.

  • Lssnyk сказав:

   Правила пожежної безпеки затверджував Кабмін. Лісовпорядники (можливо) проектують в Проекті організації і розвитку підприємства протипожежні розриви (бар’єри) на підставі лісовпорядної інструкції, затвердженої керівником Ліспроекту чи головою Агентства. Питання наступне. Як можна проектувати те, що не передбачено Правилами пожежної безпеки в лісах, тобто вищим за значенням нормативним документом?

   • Zibtsev сказав:

    Таке враження що Укрдержліспроект в умовах відсутності фінансування та повного відчаю за гроші (які надходять від рубок забрудненого лісу) готовий запроектувати розриви навіть на місяці – підстави знайдуться. Питання чи є там фахівці з лісових пожеж – які можуть прогнозувати ризики та поведінку та тип пожежі? Знов риторичне

 5. Zibtsev сказав:

  Миша! Нормативы п/п устройства еще советские Указания (1977) либо разработанная Дипролисом современная методика но Агентство уже 4 года не находит времени его утвердить. В Чернобыле нужна стратегия 1) безопасность/ минимизация доз персонала 2) выделение зон с повышенным риском пожаров 3) привязка системы реагирования к ним 4) обучение персонала тушению больших пожаров – у нас этому никто не учит -все делается интуитивно и не правильно – в США например пожарные не стоят (тем более не тушат) на линии огня – они встречают огонь в заранее подготовленных местах

  Сертификаты есть на цезий – но скажи мне – ты уверен что ты согласен с нормативном 600 Бк/кг в своей мебели? По стронцию контроля нет – не думаю что наше правительство знает что стронций радикально изменил свое поведение в лесах и составляет сейчас главную угрозу. Но на фоне волынских жителей которые пьют молоко 600 Бк/л через 31 год после аварии – наверное это считается мелочью. Для сравнения в зоне Фукусимы молоко не выше 20-50 Бк/л . Вот это качество управления

 6. OLEG Lystopad сказав:

  Сергію, є проблема – пиши статтю, на УЛП її точно можна буде розмістити. Посилання, яке ти даєш у першому коменті, не відкривається, бо гугль боїться, що сайт не кошерний.

  Петрук тиждень тому був у Комітеті з екології, зустрічався з Єднаком, показував обидві карти – і пожеж, і розривів. Ось замітка: https://www.lisportal.org.ua/84676/

  Якщо є потреба отримати якусь додаткову інф – сформулюй питання, я відправлю запити як журналіст.

Залишити коментар