Сторожинецьке лісництво веде лісове господарство у відповідності до світових вимог

Дбайливі й люблячі батьки завжди радіють з того, як підросли і змужніли за літо їхні діти. Так само лісничий Сторожинецького лісництва Олександр Москалюк (на фото) з радістю і гордістю дивиться восени на рідні йому ліси.

Наближене до природи лісівництво

Ось на колишній лісосіці після рубок головного користування пішли у ріст молоді деревця. Всього кількома листочками позначили цим літом своє існування нові буки, дуби, клени і ясені (на фото)

Але за рік-другий вони наберуть силу і вкриють лісову ділянку соковито-зеленим щільним килимом.
На сусідній ділянці вже піднявся густий підлісок – більше 15 тисяч сіянців на гектар. Деревам різних порід аж затісно. Тому незабаром лісники проведуть тут у кілька прийомів рубки освітлення і прорідження.
Такі рубки формування і оздоровлення лісів фінансово затратні, вимагають багато сил і часу. Але проводити їх необхідно, інколи двічі за рік в залежності від стану ділянки, щоб виріс гарний ліс.
«Природою закладено правило: сильні здорові дерева підуть у ріст, слабші відпадуть, – розповідає Олександр Москалюк. – Ми жодним чином не порушуємо законів природи. Лісівничими заходами лише прискорюємо цей процес, формуючи букові ліси з найкращих деревостанів».
У Сторожинецькому лісництві, що є структурним підрозділом державного підприємства «Сторожинецький лісгосп» (Чернівецька область), здавна практикують рівномірно-поступові рубки з природним поновленням лісу. Вони забезпечують оптимальне лісокористування методами наближеного до природи лісівництва, коли експлуатаційні ліси ростуть під наглядом лісівників.
Усе відбувається так. Із залишених на лісовій ділянці відбірних дерев падає і проростає відбірне насіння. Тож після кінцевої рубки головного користування звільнена від дерев лісосіка вже всіяна паростками майбутнього лісу. Лісівники доглядають за молодняками, поступово забирають пошкоджені деревця, швидкоростучі другорядні породи (березу, акацію, осику), щоб дати більше сонця і місця головним породам – буку і дубу, які на освітлених ділянках швидко набирають масу. Водночас під наметом лісу самосівом зростають молоді деревця. (на фото)

Під кронами буків підростає молодий ліс

«Тому і рубки названо рівномірно-поступовими, – пояснює Олександр Москалюк. – Їх екологічний та економічний ефект важко переоцінити. Вони підвищують ресурсний потенціал експлуатаційних лісів, призначених для вирощування деревини, необхідної промисловому сектору країни, збільшують продуктивність лісових ділянок і вихід з них цінних сортиментів. Це дозволяє забезпечити деревопереробні підприємства якісною сировиною».
Але щоб довести ділянку до кінцевого прийому головного користування, потрібно багато років кропіткої праці лісівників, наголошує лісничий.
Зараз якраз працівники Сторожинецького лісництва проводять інвентаризацією лісових культур, перевіряють, як приживаються сіянці від самосіву, визначають, де потрібно підсадити вручну саджанці основних лісових порід.

Лісова дорога – взірець містам і селам

В Сторожинецькому лісництві маємо унікальну можливість за короткий час побачити усі етапи формування високопродуктивних лісів. Потрібно для цього проїхатися відновленою після капітального ремонту лісовою дорогою без малого у дванадцять кілометрів, що веде територією лісфонду від головної автотраси Чернівці – Сторожинець до Михальчі, Кам’яної, Старих Бросківців, Бобівців і далі ще кількома селами Сторожинеччини.
Дорогу лісівники зробили з ідеальним ґрунтовим покриттям – без перешкод прямує будь-яке авто. Вздовж траси – альтанки для туристів і відпочивальників, аншлаги з інформацією про лісництво, про те, як слід у лісі себе поводити, як вберегти його від пожеж. Таку трасу побачиш далеко не в кожному селі (на фото). Вона має не тільки лісогосподарське, але й соціальне значення, оскільки нею користуються мешканці довколишніх сіл. Приміром, зі Старих Бросківців та Бобівців до Чернівців шлях скорочено на 30 км.
Такі лісові дороги в Сторожинецькому держлісгоспі

«А от сільськими дорогами наші лісовози більше не їдуть, лише лісовими, – розповідає Олександр Москалюк. – Загалом привели у нашому лісництві в належний стан всю виробничу лісову інфраструктуру».
Їдемо біля лісового кварталу, в якому на початку 90х років доглядати і формувати молодий ліс з природного поновлення починав батько Олександра Івановича – шановний Іван Сидорович Москалюк, тодішній лісничий Сторожинецького лісництва. А Олександр Іванович рядовим працівником лісництва проводив рубки догляду та освітлення. Сьогодні на цій ділянці вже шумлять великі дерева.
«У цих лісах мені все знайоме, вони мені рідні, – розповідає Олександр Москалюк. – Змалку допомагав батькові в роботі, потім навчався у Львівському лісотехнічному університеті, пройшов усі сходинки-посади до керівника лісництва. Це і є мистецтво лісівництва – допомогти піднятися молодим насадженням, вчасно і якісно провести в них рубки догляду і підготувати експлуатаційні ліси до рубок головного користування з максимально високим обсягом заготівлі ділової деревини. Той самий врожай, але з великим періодом від насінини до товарної продукції».
Зупиняємося біля лісових кварталів чистої бучини. Величні 80-річні буки – наче колони у лісовому храмі. З-під листяного килиму вже проглядають тендітні сіяці.
«Ми так стараємося виростити ці ліси, плекаємо їх з самого насіння. Тому хочемо, щоб деревопереробники також до лісу ставилися поважно, не марнували деревину, а забезпечували її поглиблену переробку. Для них це сировина, а для нас, лісівників, – живі дерева», – каже Олександр Москалюк.

Чіп на кожній колоді

Виростити ліс нелегко. Заготовити і вивезти лісоматеріали з лісосік – теж справа непроста. Лісовий фонд Сторожинецького лісництва увесь пересічений гирлами – так на Сторожинеччині називають яри. Забрати ліс з глибокого яру не менш проблематично, аніж з крутих гірських схилів. Часто рясні осінні дощі спричиняють зсуви на схилах ярів. Разом з ґрунтом зсувається ліс. Дерева не витримують – перевертаються, валять і ламають одне-одне. Важко і небезпечно розбирати такі завали.
Навіть у гожу днину працювати лісозаготівельним бригадам не легко.
«Маємо спеціальну потужну техніку для розробки лісосік. Керівництво Сторожинецького держлісгоспу дбає про належне технічне оснащення, про безпеку праці лісозаготівельних бригад», – розповідають майстер лісу Роман Дмитрович Савчук та лісоруб Василь Лазарович Поляк (на фото), які в одному з лісових кварталів проводять кінцевий прийом суцільної рубки. майстер лісу Роман Дмитрович Савчук та лісоруб Василь Лазарович Поляк
Водій КАМАЗу Геогій Михайлович Биндю (на фото) за допомогою гідроманіпулятора вправно вантажить ліс на машину.
Водій Геогій Михайлович Биндю

На кожній колоді – електронний чіп. Через спеціальну ІТ-програму можна одразу визначити, де проведена рубка, якого сорту, обсягу і сортименту лісозаготівельну продукцію везуть з верхнього на нижній склад для подальшого продажу через біржові торги.
На лісовоз завантажені бірковані лісоматеріали

До речі, сторожинецьким лісівникам на лісосіках допомагають коні. При багатьох роботах вони незамінні, бо пройдуть там, де не проїде жодна машина.
Щороку Сторожинецькому лісництву скорочують обсяги головного користування. Хоча матеріали лісовпорядкування свідчать, що без шкоди довкіллю можна вилучити з експлуатаційних лісів 10-15 тисяч кубів деревини у рік. Але цього року дозволено провести лісозаготівлю всього п’яти тисяч кубометрів.
Зі зменшенням обсягу робіт доводиться скорочувати штат, звільняти працівників, адже Сторожинецьке лісництво перебуває на самофінансуванні, як і усі інші лісництва державного підприємства «Сторожинецький лісгосп» . Відповідно зменшено постачання деревини на внутрішній ринок для деревопереробників. При цьому, наголосимо, щороку лісівники повинні збільшувати постачання дров паливних – населенню, бюджетним установами, які переводять котельні з постачання тепла з газу на тверде паливо.

Міжнародний аудит пройшли успішно

Попри усі труднощі Сторожинецьке лісництво тримає високий рівень ведення лісового господарства. Це підтвердили міжнародні експерти, які нещодавно провели черговий наглядовий аудит стану його лісфонду.
«Перевіряли прискіпливо кожну лісову ділянку, розпитували наших працівників, чи задоволені роботою, умовами праці, – розповідає Олександр Москалюк. – Працювати у лісовому господарстві не легко. Але наші робітники мають належний соціальний захист, гарантовану охорону праці, пристойну і стабільну зарплату».
Для бригад, що працюють у лісі (почасти у дощі і люті морози), зробили будиночки з опалювальною системою, забезпечили їх якісним спецодягом. На ділянках лісозаготівлі, згідно вимог міжнародних аудиторів, облаштували спеціальні пересувні майданчики для заправки бензопил та зберігання паливно-мастильних матеріалів, щоб унеможливити їх потрапляння в ґрунт. А від обприскування лісів хімікатами у Сторожинецькому лісництві давно відмовилися. Тому тут чиста природа.
Проте залишається невирішеною одна болюча для лісівників проблема: як навчити відпочивальників і туристів не смітити у лісі. Ні міжнародним експертам, ані самим лісникам незрозуміло, чому лісова охорона мусить прибирати за туристами, закликати їх як малих дітей до культури і порядку.
В результаті міжнародні експерти надали висновок, що Сторожинецьке лісництво веде виробничу діяльність без шкоди довкіллю, у відповідності до європейських норм і стандартів, виконує усі настанови основної сертифікації FSCTM, яку світова Лісова Наглядова Рада провела у 2013 році в усьому Сторожинецькому держлісгоспі.

Світлана ІСАЧЕНКО,
Чернівецька область.


Залишити коментар