ГАЛУЗЬ ЛИХОМАНИТЬ, КОЛИ НЕЮ КЕРУЄ ЄГЕР, ХИТРИЙ МЕНЕДЖЕР ЧИ ЮРИСТ

Розпорядник лісового ресурсу – облдержадміністрації, а з ними обласні ради рішуче стали на захист лісового господарства країни від запропонованих центром руйнівних «реформ»

Численні мітинги лісівників під гаслом «Реформувати, а не нищити!» відбулися минулого тижня в усіх областях країни, у тому числі на Буковині, за ініціативи Всеукраїнської галузевої профспілки. Мітингувальникам допекло знущання над галуззю та її працівниками.
Мирні акції протесту озвучили не тільки вимоги трудових колективів держлісгоспів до уряду. Але й висвітлили – чи не вперше – позицію місцевої влади областей і районів щодо роботи лісової галузі. Несподівано для багатьох місцева влада стала на бік лісівників. А разом з нею – представники громадських організацій, деревопереробних підприємств та політичних партій.
Вимоги працівників вітчизняного лісгоспу звучать в унісон з Указом Президента від 21 листопада 2017 року щодо розвитку лісового господарства.

Мало хто очікував від лісівників такої потужної і масштабної хвилі протестів проти свавілля «реформаторів» від МінАПК та їх непродуманого, кулуарно ухваленого документу під назвою «Стратегія розвитку лісового господарства країни до 2022 року».
Проте окремі ЗМІ поспішили назвати виступи працівників галузі саботажем і демаршем проти рішень центральних органів виконавчої влади. МінАПК заявило, що лісівниками маніпулює якась маргінальна група людей, які, мовляв, опираються змінам і реформам. А деякі громадські діячі навіть настрочили на мітингучих доноси в СБУ із закликом приділити лісівникам свою особливу увагу, бо вони, мовляв, «змушують виконавчу владу та органи місцевого самоврядування виконувати їхню волю».
Воля лісівників зводиться, по суті, до кількох вимог центральній владі, з якими важко не погодитися. А саме: проводити прозору і фахову кадрову політику (не призначати непрофесіоналів на керівні посади в галузі), відновити державне фінансування для соціально та екологічно важливих лісів Півдня та Сходу, щоб вони не зникли. І найголовніше – не створювати в галузі економічно безглузду виробничу централізацію і одного суб’єкта господарювання з корпоративними правами та перспективою приватизації потужних державних виробничих активів.

«Кухарка» в лісі – до руйнації

«Цей день мав настати. Але набагато раніше, – сказав на велелюдному мітингу у Чернівцях заслужений лісівник України, знаний і шанований не тільки на Буковині ветеран лісового господарства Василь Воробчук. – Після Майдану ми сподівалися на позитивні зміни. Натомість галузь почало лихоманити. Нею керували випадкові люди: некомпетентного єгеря змінили критичний менеджер, а потім юрист, також без профільної освіти.
Будь-яка реформа повинна приводити до кращого результату. У нас виходить чомусь навпаки, – продовжував виступ Василь Дмитрович. – Я народився на Буковині. Все життя працюю у лісі. Пам’ятаю, як потужно працювали ліспромгоспи, лісокомбінати, максимально ефективно використовуючи лісовий ресурс. Але непродумані реформи їх знищили.
Згубним для галузі стане створення єдиного виробничого холдингу. Це буде галузевий «нафтогаз», який заради своїх прибутків, ні з ким не рахуючись, підніме у рази вартість сировини, у тому числі ціну дров для населення».
З болем за ліси говорив і відомий в країні лісівник Анатолій Ковальський, який після окупації Криму, де очолював лісове господарство, зараз працює у Чернівцях: «У лісовій галузі більше 40 років. Такої катастрофи ще не було. Третій рік МінАПК як розпорядник бюджетних коштів не виділяє фінансування на утримання лісів півдня і сходу країни. Там вже знищена матеріальна база лісгоспів, звільнилися через безгрошів’я спеціалісти, пропадає 140 тисяч гектарі унікальних рукотворних лісів, які захищають міста і села від наступу пустелі. Висловлюємо солідарність з лісівниками півдня і сходу країни і вимагаємо від влади вирішити нарешті питання роботи лісогосподарських підприємств не ресурсних областей держави».

За реформи виважені і конструктивні

«Громадськість підтримує лісівників, – заявив Олександр Бурдужан, член громадської ради при Чернівецькому обласному управлінні лісового господарства, голова громадської організації «Нове суспільство». – Так, ми жорстко критикуємо їхню роботу. Але це критика заради вирішення важливих питань і усунення проблем в галузі, яка є провідною для нашого краю. Руйнування виробничої системи створенням без будь-якого економічного обґрунтування єдиного лісового холдингу призведе до поглиблення проблем існуючих і створить проблемі нові, у тому числі соціальні через скорочення робочих місць в разі ліквідації держлісгоспів».
Виступаючі (і в Чернівцях, і в усій країні) пропонували владі взяти за основу галузевої політики Стратегію розвитку та реформування лісового господарства, розроблену фахівцями лісової галузі та схвалену міжнародними експертами з подальшим її доопрацюванням та широким обговоренням.

«Ми жодним чином не проти реформ, як це намагається зараз дехто представити, – пояснив позицію трудових колективів держлісгоспів голова Чернівецької обласної організації профспілки працівників лісового господарства Володимир Барабах. – Але ми за реформи виважені і конструктивні. Водночас ми є свідками руйнації цілих галузей народного господарства України саме через створення промислових централізованих холдингів. Їх діяльність містить значні корупційні ризики та призводить до штучного банкрутства підприємств державної форми власності, важливих для економіки країни, з подальшою приватизацією за копійки виробничих фондів, створених працею трудових колективів».
Саме тому, наголошували на мітингу, нещодавній Указ Президента України щодо розвитку лісового господарства не допускає обмеження управлінської та фінансово-економічної самостійності державних лісогосподарських підприємств.

Місцева влада підтримує лісівників

Присутні на мітингу у Чернівцях голова Чернівецької обласної держадміністрації Олександр Фищук та голова Чернівецької обласної ради Іван Мунтян заявили про свою підтримку справедливих вимог трудових колективів держлісгоспів.
«Запевняю, ми на вашому боці, шановні лісівники, – сказав голова Чернівецької обласної ради Іван Мунтян. – Дякую, що ви є патріотами держави, працюєте на її благо. Між вами є багато депутатів рад різних рівнів. Бо вам, людям праці, територіальні громади довіряють свою долю. Обласна рада завжди стоятиме на захисті підприємств, а також законних прав та інтересів територіальних громад нашого краю, зокрема невід’ємного права громад долучатися до використання та збереження лісового фонду Буковини».
Іван Мунтян нагадав, що саме Чернівецька обласна рада першою в країні розпочала реально вирішувати питання власності територіальних громад на лісові ресурси. Сьогодні це питання піднімають інші обласні ради та територіальні громади країни.
Депутати представницької влади Буковини ухвалили офіційне звернення до Президента і Кабміну щодо недопущення передачі лісів в концесію і руйнування держлісгоспів з перспективою передачі у приватні руки загальнонаціонального ресурсу.
Ще напередодні мітингу голова Чернівецької облдержадміністрації Олександр Фищук звернувся до Кабінету Міністрів України з листом-клопотанням суттєво доопрацювати та внести зміни в ухвалену Стратегію реформування лісового господарства, зокрема у світлі вимог Указу Президента України, з урахуванням пропозицій облдержадміністрації, профспілок, громадськості.
«Своєю працею ви забезпечуєте бюджетам доходи у 120 млн грн у рік, з них третина – до бюджетів тергромад краю, берете активну участь у реалізації громадами соціальних програм, – звернувся голова Чернівецької ОДА Олександр Фищук до учасників мітингу. – На Буковині лісове господарство відіграє важливу економічну і соціальну роль. Це 4 тисячі робочих місць. Лісогосподарські підприємства державної форми власності є основними, а подекуди єдиними роботодавцями у сільській та гірській місцевостях краю. Сьогодні треба проводити реформування лісової галузі. Але це має іти на користь – країні, галузі, областям, територіальним громадам».
Зазначимо, що місцеві керівники областей та районів, де відбулися мітинги (Закарпаття, Львів, Волинь, Рівненщина, Тернопіль) у своїх виступах на мітингах та у ЗМІ також підтримали вимоги лісівників проводити в галузі конструктивні реформи та направили до уряду відповідні звернення.
Нагадаємо, що у відповідності до чинного законодавства розпорядниками земель лісогосподарського призначення, а також земель національних природних парків (а вони мають значний лісовий ресурс) є обласні державні адміністрації. МінАПК і Держлісагентство є структурами управління галуззю, а не розпорядження природним ресурсом.
Голова Волинської обласної ради Ігор Палиця, услід за головою Чернівецької облради Іваном Мунтяном, взагалі заявив, що ліси мають належати територіальним громадам.

Світлана ІСАЧЕНКО, прес-служба Чернівецького ОУЛМГ

1 Коментар “ГАЛУЗЬ ЛИХОМАНИТЬ, КОЛИ НЕЮ КЕРУЄ ЄГЕР, ХИТРИЙ МЕНЕДЖЕР ЧИ ЮРИСТ

  1. OLEG Lystopad сказав:

    Насправді люди просто виступають проти бардака і дерибану, не вникаючи в деталі того, що насправді написано в стратегії. Вони стомилися від невиконаних владою обіцянок, від невиправданих очікувань. Погано лише те, що у такій ситуації людьми легко маніпулювати, і що вони разом з водою готови вихлюпнути й дитину. У даному разі – реформи, які усе ж дуже потрібні галузі.

Залишити коментар